Petícia za lepšiu ochranu prírody sa stala historicky najväčšou na Slovensku

Petícia za lepšiu ochranu prírody sa stala historicky najväčšou petíciou riešiacou ochranu prírody na Slovensku. Z viac ako 105-tisíc vyzbieraných záznamov občanov podporujúcich petíciu je platných 103 782. Informoval o tom Juraj Lukáč z Lesoochranárske zoskupenie VLK s tým, že najväčšou „enviropetíciou“ doručenou Národnej rade SR bola „Stop uránu na Slovensku“, ktorá mala 108 915 platných podpisov.
Lukáč priblížil, že v januári 2022 Kancelária Národnej rady SR konštatovala, že petícia Za lepšiu ochranu prírody spĺňa náležitosti petície podľa ustanovení Ústavy SR ako aj ustanovení o petičnom práve. Následne predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) postúpil 17. januára petíciu Výboru Národnej rady SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie na prerokovanie a zaujatie stanoviska v termíne do 14. marca tohto roka.
Petícia obsahuje dve požiadavky. Požaduje zredukovanie základných režimov ochrany v chránených územiach na dva, a to na územia s prísnou ochranou (bezzásahové územia) a územia s aktívnou ochranou (manažované územia). Výmera prísne chránených území by mala byť podľa petície stanovená na minimálne 10 percent rozlohy SR do roku 2030. Druhou požiadavkou je všeobecne umožniť voľný pohyb peších návštevníkov vo všetkých chránených územiach.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) počas najbližších dní opraví zábradlie a rímsy pred košickým sídliskom Ťahanovce.

Ako informovalo na sociálnej sieti, práce súvisia s výmenou poškodených káblových vedení verejného osvetlenia.

Inovatívne vedenie, spolupráca v tíme a odvaha prekonávať tradičné prístupy k riadeniu škôl – týmito kvalitami sa vyznačujú pedagógovia z Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, ktorým bola dnes udelená Diamantová cena DofE. Udeľuje sa už piaty rok v rámci výnimočného rozvojového programu pre školy.