Na Slovensku v roku 2021 hniezdilo nadpriemerne veľa bocianov
Rok 2021 bol z hľadiska hniezdenia bociana bieleho nadpriemerne dobrý. Ochranári zaznamenali vysoký počet odchovaných mláďat, ktorých bolo 2 997. Najstarším sčítaným bocianom bol 14-ročný bocian v obci Kráľ v okrese Rimavská Sobota. Informuje o tom Zelená linka – linka prvého kontaktu a nahlasovanie environmentálnych priestupkov na sociálnej sieti.
„Najčastejšou prirodzenou príčinou úmrtia týchto chránených živočíchov je nedostatok potravy či ulovenie predátorom. Tomuto však zväčša podľahnú len slabé jedince. Čo však najväčšmi ohrozuje bociany, sú stĺpy elektrického vedenia. K smrti v dôsledku zásahu elektrickým prúdom môže dôjsť pri zosadaní na kovovú konzolu stĺpu alebo vylietavaní mláďat z hniezd,” informuje Zelená linka. Dobrou správou je, že počet obsadených hniezd na stĺpoch elektrického vedenia klesá. V roku 2000 ich bolo 367, v roku 2021 sa ich počet znížil na 165.
Bocian biely patrí na Slovensku medzi chránené živočíchy. Pravidelné sčítavanie a ich monitorovanie prebieha od roku 1977.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Priechody pre chodcov v troch mestských častiach budú o niekoľko mesiacov bezpečnejšie. Zvýraznia a nasvietia sa špeciálnymi asymetrickými SMART LED svietidlami, vďaka čomu sa zlepší viditeľnosť chodcov a zníži riziko dopravných nehôd.
V Košickej ZOO sa tekvice, ktoré počas posledných dní zdobili areál, stali špeciálnym darom pre niektoré zvieratá, ktoré si tak mohli užiť netradičné halloweenské pochúťky. Po skončení výzdoby sa chovatelia rozhodli tieto dekorácie zmysluplne využiť a pripravili pre zvieratá pestré menu s tekvicovým nádychom.