Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpla o 7,8 percenta
Chorobnosť na Slovensku v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla o 7,8 percenta. V šiestom kalendárnom týždni tohto roka hlásili 57 544 akútnych respiračných ochorení (ARO). Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine 15 až 19-ročných osôb. V tlačovej správe o tom informovala Sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR.
Priebeh ochorení bol komplikovaný u 799 osôb, čo predstavuje 1,4 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (513). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (158) a pneumónie (128). Ochorenia hlásilo 60 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 44 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najvyššiu proporciu hlásení zaznamenali v Žilinskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji.
Ako chrípka a chrípke podobné ochorenia (CHPO) bolo v šiestom kalendárnom týždni tohto roka hlásených 4 530 ochorení, čo predstavuje 7,9 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o 6,7 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Košickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine 15 až 19-ročných.
Prerušenie výchovno-vzdelávacieho procesu hlásili v šiestom kalendárnom týždni v 37 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 21 materských škôl (12 v Prešovskom kraji, päť v Nitrianskom kraji, tri v Žilinskom kraji a jednu v Trnavskom kraji), 12 základných škôl (päť v Nitrianskom a Prešovskom kraji, dve v Žilinskom kraji) a tri stredné školy (dve v Žilinskom kraji, jedna v Prešovskom kraji). Výchovno-vzdelávací proces prerušili aj vo viacerých triedach všetkých druhov školských zariadení.
V šiestom kalendárnom týždni tohto roka evidovali spolu 125 124 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 13,8 percenta viac ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Nahlásili spolu aj 29 544 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených antigénovými testami, čo je o 19,2 percenta viac ako v predchádzajúcom týždni.
Vo virologických laboratóriách od začiatku pandémie COVID-19 vyšetrili spolu 5 947 288 vzoriek nazofaryngeálnych výterov metódou RT-PCR, z toho bolo 1 207 053 vzoriek pozitívnych. Zároveň vykonali 42 662 994 antigénových testov, z toho bolo 611 479 vzoriek pozitívnych. Hospitalizovaných je 2 053 ľudí, ochoreniu podľahlo 18 064 osôb. V Epidemiologickom informačnom systéme spracovali v šiestom kalendárnom týždni 124 877 prípadov ochorenia COVID-19.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Kabinet schválil predaj železničnej nemocnice v Košiciach firme zo siete Penta Hospitals. Vláda SR v stredu schválila návrh Ministerstva hospodárstva SR na povolenie prevodu majetku Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.