Najmenej rozvinuté okresy majú v tomto roku získať štátnu podporu v objeme takmer 22 miliónov eur
Najmenej rozvinuté okresy na Slovensku, aktuálne je ich 20, majú v tomto roku získať štátnu podporu z dotácií a regionálneho príspevku na rôzne aktivity v celkovom objeme 21,9 milióna eur. Je to najvyššia suma od roku 2016, akú tieto okresy dostali aj v roku 2019, a o pol milióna eur vyššia oproti minulému roku. V ňom finančná pomoc dosiahla 21,4 milióna eur, čo bolo v porovnaní s predminulým rokom viac o 3,5 milióna eur. Podľa informácií Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) podpora pre najmenej rozvinuté okresy. V rokoch 2016 až 2021 dosiahla spolu výšku takmer 85 miliónov eur.
Transparentný model riadiacich výborov
Kľúčové pre regionálny rozvoj v uplynulom roku bolo podľa rezortu investícií schválenie novely zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov. Umožňuje zlepšenie procesu poskytovania finančných príspevkov od výzvy až po realizáciu projektu. „V minulosti sa pri delení štátnej podpory rozhodovalo často po straníckych a politických linkách. Vďaka novele na podporu najmenej rozvinutých okresov bude nastavený transparentný model riadiacich výborov,“ povedala vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).
„Okrem ministerstva investícií v nich majú svoje zastúpenie aj jednotlivé kraje, okresné úrady, mestá a obce najmenej rozvinutých okresov a ďalší sociálno-ekonomickí partneri,“ dodala. Podporu môžu získať aj projekty presahujúce hranice okresu, napríklad v cestovnom ruchu.
Najväčší počet je v Prešovskom kraji
Momentálne 20 najmenej rozvinutých okresov, čo je štvrtina všetkých slovenských okresov, je v troch samosprávnych krajoch. Najviac, a to desať, ich je v Prešovskom kraji (Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Sabinov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce, Snina). Šesť je v Košickom kraji (Rožňava, Gelnica, Košice-okolie, Trebišov, Michalovce, Sobrance). Štyri sa nachádzajú v Banskobystrickom kraji (Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca).
Zdroj: (SITA, be;DSe)
Odporúčané články
Prenájom priestorov wellness v košickom Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE), ktorý už nejaký čas vzbudzuje otázky o férovosti a transparentnosti v Košiciach, si všimla aj bratislavská redakcia jedného z popredných slovenských denníkov. Nielenže išlo o investíciu vo výške 20 miliónov eur, ale pozoruhodné je aj to, že prevádzku rozsiahleho wellness centra, ktoré súťažila mestská firma, vyhral mestský poslanec Miroslav Špak. Hoci mesto a jeho správcovská firma Tepelné hospodárstvo (TEHO) tvrdia, že súťaž bola transparentná, Transparency international upozornila na možné etické výhrady spojené s podnikaním voleného zástupcu mesta v mestskom projekte.
Na jeho vznik upozornila mestská časť (MČ) na sociálnej sieti s tým, že združenie má aj podporu vedenia MČ. „Cieľom bude budovať bezpečnejšie sídlisko a byť očami a ušami pre obe policajné zložky. Aby sa naše deti, naši seniori, ale aj všetci obyvatelia cítili bezpečnejšie a budovali si všetci väčšiu úctu k našej MČ a k sebe navzájom,“ uviedla mestská časť.
V stredu 19. novembra došlo v ranných hodinách k vykoľajeniu vlaku ZSSK. Ako informoval portál railpage.net, keďže došlo k poškodeniu trate, možno očakávať meškania vlakov a nástupištia č. 1 a č. 2 sú mimo obsluhy.

