ZSSK nebude od 27. februára vypravovať väčšinu IC vlakov podľa cestovného poriadku
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) nebude od 27. februára vypravovať väčšinu komerčných IC vlakov podľa grafikonu vlakovej dopravy. Zdôvodnila to pretrvávajúcimi pandemickými opatreniami na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 a s tým súvisiacim poklesom počtu cestujúcich. Informoval o tom národný dopravca v pondelok s tým, že od 27. februára nebude vedených päť IC vlakov medzi Bratislavou a Košicami číslo 520, 522, 523, 524 a 525 a od 28. februára ani IC vlak 521. IC vlaky 44 a 45 medzi Košicami a Viedňou podľa spoločnosti naďalej jazdia podľa platného cestovného poriadku.
Spomínané zatiaľ nezavedené IC vlaky plánuje ZSSK zaviesť v neskoršom termíne na základe aktuálnej pandemickej situácie, o čom bude cestujúcich včas informovať. „Prepad prepravených cestujúcich vo vlakoch IC 44 a 45 v pandemickom období oproti obdobiu pred pandémiou predstavuje 38 %. Kým v januári 2019 cestovalo komerčnými vlakmi IC 44 a 45 cez 13-tisíc cestujúcich, v januári 2022 je to iba niečo cez 8-tisíc,“ uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč.
Pokles prepravených cestujúcich pred pandémiou a počas nej v denných rýchlikoch na trase medzi Bratislavou a Košicami dosahuje 41 %. „Kým v roku 2019 sme priemerne mesačne prepravovali cez 700-tisíc cestujúcich, v pandemickom roku 2021 to bolo priemerne mesačne len niečo cez 400-tisíc,“ dodal Kováč.
Zdroj: (SITA, be;kh)
Odporúčané články
Metropola východu od stredy premiérovo hostí účastníkov konferencie Šport a spoločnosť. Zástupcovia športovej sféry, štátnej správy, samospráv a ďalší hostia na nej diskutujú o víziách, podnetoch a budúcom smerovaní športu na Slovensku.
Prinášame prehľad kontaktov a informácie o dostupnosti zariadení opatrovateľskej služby a zariadení pre seniorov, ktoré zriaďuje mesto, mestské časti a kraj. V prípade, ak senior potrebuje pomoc a čaká v poradovníku príliš dlho, existujú aj možnosti domácej opatrovateľskej služby či monitorovanie a signalizácia potreby pomoci.
Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), a. s., Košice odlieči vďaka navýšeniu finančného objemu v mesiacoch november a december viac poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Znížia sa tak ich počty na čakacej listine na plánovaný výkon. Kapacitné aj personálne možnosti ústavu to umožňujú, preto ide o významný krok v prospech poistencov najväčšej zdravotnej poisťovne.


