Kultúra by mohla podľa Milanovej onedlho fungovať tak ako predtým
Kultúra by mohla podľa ministerky kultúry SR Natálie Milanovej (OĽaNO) onedlho fungovať tak ako predtým. Uviedla to vo svojom videostanovisku, ktoré poskytla hovorkyňa Ministerstva kultúry SR Zuzana Viciaňová. Ako Milanová vo videu vysvetlila, po rokovaniach s odborníkmi by sa malo prijať uvoľňovanie súčasných opatrení v dvoch fázach. Spolu so zástupcom kultúrnej obce sa plánuje vo štvrtok 17. februára zúčastniť na okrúhlom stole s konzíliom.
„Opatrenia pre kultúru by sa mali uvoľniť od pondelka 28. februára. Výrazne zvýšime kapacitu podujatí a zároveň umožníme vstup aj ľuďom bez očkovania či testu. Od pondelka 28. marca by mali byť kapacitné obmedzenia kultúrnych podujatí úplne zrušené,“ priblížila Milanová. Verí, že všetko pôjde podľa navrhovaného plánu.
V prvej fáze uvoľnenia, ktorá bude trvať od 28. februára do 28. marca, bude pre nízko a stredne rizikové hromadné podujatia, kde sa nosí respirátor, je fixné sedenie či státie a konzumácia je na fixnom mieste, bude základ 500 divákov alebo maximálne 50 percent kapacity. Ide napríklad o divadlo, kino či kultúrne podujatia. V prípade plesov, diskoték, hromadných podujatí v prevádzkach verejného stravovania, ktoré sú chápané ako vysoko rizikové hromadné podujatia, bude základ maximálne 50 osôb. Múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice budú fungovať v režime základ.
V druhej fáze uvoľnenia, ktorá začne od 28. marca, sa zrušia kapacitné obmedzenia a obmedzenia prevádzkových hodín.
Zdroj: (SITA, adz;DSe)
Odporúčané články
Košickí colníci odhalili na rýchlostnej ceste R4 pri Milhosti v smere z Maďarska na Slovensko dodávku plnú falzifikátov svetových značiek, zadržali tisíce kusov tovaru. TASR o tom informoval hovorca Finančnej správy (FS) SR Daniel Kováč.
Na Slovensku evidujú nové prípady ochorenia mpox, známeho ako opičie kiahne. Univerzitná nemocnica Bratislava potvrdila celkovo päť infikovaných pacientov, pričom tri prípady sú podľa hygienikov epidemiologicky prepojené.
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.