Gaštanová sezóna sa začala!
Jedlý gaštan je medzi stromami, tým čím je fenikel medzi bylinami: stopercentne zdravý, od koreňa až po vrchol. V plodoch, šupkách, listoch aj v kôre sú cenné triesloviny (taníny a bioflavonioidy).
Plody obsahujú popri škrobe (45 – 58 %) a bielkovinách (4 – 7 %) hodnotné uhľovodíky (22 – 34 %), ktoré slúžia všetkým bunkám, zvlášť však nervom, ako prísun energie.
Okrem toho obsahujú plody jedlých gaštanov špecifické účinné látky (biogénne amíny, neurotransmitery), ktoré sú nutné pre nervy a svalové vzruchy. V plodoch sú vitamíny A, B, a C. Pretože neobsahujú žiadne hexóny typu glukózy alebo fruktózy, odporúčajú sa jedlé gaštany aj diabetikom. Sú tiež ideálnou potravou pre ľudí nad 40 rokov, pretože predchádzajú strate pamäte.
Gaštanová polievka
Postup: Gaštany zbavíme šupiek tak, že zrežeme ich plochú časť, vhodíme do osolené vriacej vody a necháme stáť asi 5 minút. Potom ich ľahúčko ošúpeme. Zázvor očistíme a nastrúhame. Rukolu jemne nasekáme. Cibuľu a cesnak ošúpeme a nakrájame nadrobno. Ošúpané gaštany uvaríme domäkka, scedíme a rozmixujeme na hladkú kašu, ktorú ochutíme muškátovým orieškom, čiernym korením a soľou. Na masle speníme cibuľku, cesnak a strúhaný zázvor. Všetko zalejeme vývarom, vmiešame gaštanovú kašu a krátko povaríme. Nakoniec vmiešame rukolu a podľa potreby dosolíme. Polievku na tanieri zjemníme lyžicou kyslej smotany a podávame s krutónmi alebo toustami.
Potrebujeme:
- 300 g jedlých gaštanov,
- liter silného zeleninového vývaru ,
- 1 strúčik cesnaku,
- polovicu cibule,
- polovicu hrste čerstvej rukoly,
- polovicu lyžice čerstvého zázvoru,
- mleté čierne korenie,
- soľ,
- muškátový oriešok,
- maslo
Plnka s jedlými gaštanmi
Jemná plnka, v ktorej sa snúbi vôňa gaštanov a petržlenu, má rôzne využitie.
Postup: Varené gaštany nastrúhame najemno. Rožky nakrájame na kocky a dáme do hlbšej misy, kde ich pokropíme mliekom, aby nasiakli. Pridáme gaštany, maslo vymiešané so žĺtkami, osolíme a okoreníme, jemne nasekáme petržlen a pridáme do zmesi. Vyšľaháme tuhý sneh z bielkov a vmiešame. Plnku upečieme na vymastenom plechu alebo ňou naplníme kurča, morku, prípadne ju využijeme do mäsovej rolády.
Potrebujeme:
- 250 g uvarených a ošúpaných gaštanov,
- 6 rožkov (môžu byť aj špaldové),
- 0,2 l mlieka,
- 2 vajcia,
- petržlen (lepšie hladký než kučeravý),
- 60 g masla,
- muškátový kvet,
- biele korenie,
- soľ.
Gaštanová roláda
Postup: Jedlé gaštany uvaríme v šupke a potom ošúpeme. Mlynčekom na mäso gaštany jemne pomelieme, pridáme maslo, cukor, kakao a vareškou dobre premiešame. Gaštanovú hmotu rozdelíme na polovicu. Prvý časť vyklopíme na čistú, namočenú a poriadne vyžmýkanú plátenú utierku. Širším nožom rozotrieme na obdĺžnik. Vo vodnom kúpeli rozpustíme ingrediencie na plnku maslo a pridáme čokoládu na varenie. Túto hmotu vmiešame do druhej polovice gaštanovej hmoty a natrieme na tú prvú vrstvu. Pomocou utierky zvinieme do rolády. Alobal vysypeme mletými orieškami, na ne preložíme roládu a zavinieme. Odložíme aspoň na dve hodiny do chladničky. Gaštanovú roládu nakrájame, tesne pred podávaním najlepšie niťou. Môžeme ozdobiť šľahačkou a pokvapkať rozpustenou čokoládou.
Potrebujeme:
- 120 g masla,
- 2 lyžičky kakaa,
- 500 g uvarených ošúpaných jedlých gaštanov (neošúpaných by malo byť asi 750 g),
- 140 g práškového cukru;
- plnka: 100 g čokolády na varenie,
- 100 g masla;
- na obalenie:
– hrsť mletých lieskových orieškov;
- na ozdobu:
– čokoládovú polevu,
– šľahačku,
Foto: Shutterstock