Bosch sa vracia: Úspešný režisér pripravuje divadelnú adaptáciu slávneho sci-fi
Režisér s holandskými koreňmi Jan-Willem van den Bosch sa po takmer pätnástich rokoch vrátil do Košíc. Jeho inscenácia slávnej hry Patricka Marbera Bližšie od teba priniesla divadlu štyri prestížne divadelné ocenenia Dosky 2012. Do Štátneho divadla (ŠD) ho prilákala možnosť režírovať divadelnú adaptáciu slávneho sci-fi románu Stanislawa Lema Solaris. Premiéru zažijeme v piatok 13. novembra 2015 na Malej scéne ŠD.
V čom je košické divadlo iné a v čom rovnaké ako pred pätnástimi rokmi?
Keď som tu bol vtedy v rámci projektu s British council, bolo na Slovensku všeobecne omnoho menej peňazí. Pred pätnástimi rokmi nebolo ani divadlo tak krásne zrenovované. Našiel som tu na Malej scéne najlepší svetelný park zo všetkých divadiel, v ktorých som doteraz pôsobil. A čo je rovnaké? Už vtedy sme mali problém s tým, že herci boli veľmi úspešní a zaneprázdnení. Znamená to, že niekedy je veľmi náročné nájsť čas na to, aby sme dali všetko do poriadku.
Sledovali ste dianie na našej scéne počas minulých rokov?
Snažil som sa neustále udržiavať kontakt, pretože som sa stále chcel do Košíc vrátiť. Pred pätnástimi rokmi to bolo moje prvé pôsobenie v zahraničí. Jednoducho som chcel vidieť, ako sa veci zmenili. Keď som tu vtedy bol, hovoril som s Michalom Soltészom (herec ŠD – pozn. autora) o tom, že by som sa mohol vrátiť a režírovať ho. Prešlo pätnásť rokov a som tu.
Prečo ste sa rozhodli práve pre dramatizáciu sci-fi románu Stanislawa Lema Solaris a je vám žáner sci-fi blízky?
Viem, že mnohí chlapci sú v tínedžerskom veku veľkými fanúšikmi žánru sci-fi. Ja som nebol jedným z nich. Ale myšlienku sci-fi mám rád. Možno je to aj preto, že mám veľmi rád ľudí a veľmi rád sa zamýšľam nad ich budúcnosťou. Nad tým, ako to bude v budúcnosti vyzerať, ako to bude s civilizáciou. V globálnej rovine hovorí Lem o vzťahoch medzi jednotlivými postavami a planétou a dostáva sa až do metafyzickej úrovne. Zrazu sa to prenesie do vzťahu ľudstva k Bohu, s otázkou, prečo sa zrazu niečo zrodí a potom zanikne.
Lem svoj román napísal pred vyše päťdesiatimi rokmi, v roku 1961. Napĺňa sa jeho vízia budúcnosti v súčasnom svete?
Nemyslím si, že je to práve román o tom, že Lem načrtáva nejakú víziu budúcnosti. Napríklad píše o papieri a knihách na vesmírnej stanici, ale v budúcnosti či už teraz papier v raketách určite nie je. Spomína v knihe vizafón, my máme v súčasnosti skype, ktorý si ľudstvo pred päťdesiatimi rokmi nevedelo ani predstaviť. Ale na druhej strane naše vnímanie stvoriteľa je v súčasnosti oveľa hlbšie oproti tomu, ako ho vnímal Lem. Myslím si, že bol skôr vizionárom v oblasti spirituality.
Vaša inscenácia Bližšie od teba bola hitom, odborníci ju ocenili štyrmi divadelnými Doskami a dodnes patrí medzi to najlepšie, čo sa v Košiciach hralo. Nadviaže Solaris na tento úspech?
To naozaj neviem. Hra Bližšie od teba je svetoznáma aj vďaka slávnemu filmu, hoci známy je aj Tarkowského film Solaris. Príbeh je v Solarise veľmi komplikovaný a možno nebude pre každého až také jednoduché to pochopiť. Ale som presvedčený, že v tomto novom predstavení sú niektoré veľmi krásne veci, sú tam veľmi zaujímavé herecké momenty, určite zaujmú aj zvukové efekty. Robili sme to so srdcom na správnom mieste a dúfame, že to prinesie úspech.
Svjatoslav Dohovič
Foto: SD
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.