Ivermectin údajne nie je účinný proti Covidu-19, tvrdí nová štúdia

V najnovšej štúdii sa odborníci rozhodli vyskúšať efektívnosť lieku Ivermectin v boji proti ochoreniu Covid-19. Ivermectin bol často označovaný za zázračný liek proti koronavírusu a lekári ho zvykli predpisovať pozitívnym pacientom. Práve preto sa ho odborníci rozhodli otestovať a zistiť či naozaj dokáže ovplyvniť intenzitu príznakov pri nakazení sa.
Štúdie sa zúčastnilo 490 pacientov, z toho 267 žien. Výskum sa uskutočnil v období od mája 2021 do októbra 2021 a zameral sa na pacientov vo veku nad 50 rokov. Vysokorizikovým pacientom z Malajzie bol počas prvého týždňa nákazy podávaný v intervale piatich dní liek Ivermectin. Odborníci pritom sledovali či Ivermectin zabráni tomu, aby sa príznaky pacientov zhoršili a porovnávali jeho účinky so štandardnou liečbou.
Pacienti boli rozdelení do dvoch skupín – jednej z nich podávali Ivermectin. V oboch skupinách bol rovnaký priemerný vek, rovnaké rozdelenie pohlaví a rovnaké percento zaočkovaných pacientov.
Pacientom bolo zároveň odporučené brať Ivermectin s jedlom alebo po jedle, aby sa zabezpečila lepšia absorpcia lieku. Následne lekári sledovali ich vzorky krvi, výsledky z vyšetrení obličiek a pečene a tiež sledovali hladinu C-reaktívneho proteínu a uskutočnili röntgen hrudníka.
Výsledky ukázali, že až 21,6% pacientov zo skupiny, ktorá dostávala Ivermectin sa stav zmenil na vážny. V druhej skupine sa stav zhoršil u 17,3% pacientov. Žiadne významné rozdiely medzi výsledkami pacientov v týchto dvoch skupinách však neboli pozorované.
Štúdia teda poukázala na to, že liek Ivermectin nepomohol znížiť riziko vážneho stavu a nezabránil tomu, aby sa stav pacientov rapídne zhoršil. Zistenia štúdie nepodporujú používanie lvermectinu v boji proti ochoreniu Covid-19.
Zdroj: (jamanetwork.com, DK)
Odporúčané články

Výstavu „100 rokov súbojov s malou loptičkou” si záujemcovia budú môcť pozrieť do 12. októbra tohto roka. Ako ďalej informovalo STM, usporiadateľmi výstavy sú okrem neho Slovenské olympijské a športové múzeum a Slovenský stolnotenisový zväz.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici podal 15. júla na Mestský súd Košice obžalobu za zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.