KSK spustil výzvy na dotácie zelených a ďalších projektov spolu za 600.000 eur
Košický samosprávny kraj (KSK) spustil v utorok novú výzvu v rámci svojho participatívneho rozpočtu. Žiadatelia sa môžu uchádzať o finančnú podporu na zelené projekty, vyčlenených je 100.000 eur. Zároveň kraj vyhlásil aj výzvu na poskytnutie dotácií predsedu KSK, určených je na to 500.000 eur, informoval Úrad KSK.
Po športových projektoch chce kraj zo svojho participatívneho rozpočtu podporiť zelené projekty. O tom, ktoré to budú, rozhodnú hlasovaním občania. Vzniknúť by tak mali napríklad vegetačné strechy, retenčné parkoviská či dažďové záhrady. Získať verejné financie môžu mestá, obce, neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré svoje projekty zamerajú na ochranu životného prostredia, obnovu biodiverzity, realizáciu vodozádržných opatrení či zníženie negatívnych dôsledkov zmeny klímy.
Ochranu životného prostredia označuje KSK za jednu zo svojich priorít. “Opatrenia zamerané na obnovu biodiverzity sa snažíme realizovať aj vo vlastnej réžii, teraz k tomu chceme motivovať aj obyvateľov. V rámci hlasovania, ktoré bude spustené po výbere finálových projektov, sami rozhodnú, aké zelené projekty budú zrealizované a kam poputujú verejné financie,” povedal predseda KSK Rastislav Trnka.
Žiadatelia môžu svoje návrhy predkladať do 21. marca. Po uplynutí termínu budú projekty kontrolované po formálnej a obsahovej stránke. Za tie, ktoré prejdú kontrolou, budú môcť obyvatelia kraja verejne hlasovať. Výška finančného príspevku pre jednotlivé regióny sa bude odvíjať od počtu ich obyvateľov. Najviac získa Abov, a to 40.000 eur, nasleduje Zemplín – 30.000, Spiš – 20.000 a Gemer – 10.000 eur. Projekty by mali byť ukončené do 31. októbra.
V rámci dotácií predsedu KSK sa žiadatelia môžu uchádzať o prostriedky projektmi z oblasti regionálneho rozvoja, vzdelávania, výchovy a športu, sociálnej pomoci, zdravotnej starostlivosti, ľudských práv a slobôd, ako aj z oblasti kultúry a duchovných hodnôt. Úspešní uchádzači môžu na svoj projekt získať dotáciu od 500 do 10.000 eur. Aj tieto projekty musia byť zrealizované do konca októbra.
Zdroj: (TASR, hol mac)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.