Kraj vyčlenil na zelené projekty v rámci participatívneho rozpočtu sumu 100-tisíc eur
Košický samosprávny kraj vyčlenil na zelené projekty v rámci participatívneho rozpočtu sumu 100-tisíc eur. Vďaka prostriedkom zo župnej kasy by mali v tomto roku vzniknúť v kraji napríklad vegetačné strechy, retenčné parkoviská či dažďové záhrady.
Získať verejné financie môžu mestá, obce, neziskové organizácie či občianske združenia, ktoré svoje projekty zamerajú na ochranu životného prostredia, obnovu biodiverzity, realizáciu vodozádržných opatrení či zníženie negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
>>>Dokedy môžu žiadatelia predkladať svoje návrhy sa dočítate TU.<<<
„Vďaka prostriedkom, ktoré prerozdelíme z participatívneho rozpočtu, budú mať prínos nielen obyvatelia v regiónoch, ale aj naša planéta, keďže budú zamerané na ochranu životného prostredia. Klimatické zmeny sa čím ďalej tým viac prejavujú povodňami, zosuvmi pôdy či extrémnym suchom. Košický kraj nie je žiadnou výnimkou. Opatrenia zamerané na obnovu biodiverzity sa snažíme realizovať aj vo vlastnej réžii, teraz k tomu chceme motivovať aj obyvateľov. V rámci hlasovania, ktoré bude spustené po výbere finálových projektov, sami rozhodnú, aké zelené projekty budú zrealizované a kam poputujú verejné financie,” povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Zdroj: (SITA, it;mlu)
Odporúčané články
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.