Prerušenie dodávok ropy by ešte Slovensko zvládlo, dodávok plynu už ťažšie
Prerušenie dodávok ropy z Ruska by ešte Slovensko vedelo zvládnuť. Prerušenie dodávok plynu by však už malo pre Slovensko väčšie následky. Pre agentúru SITA to uviedla analytička 365.bank Jana Glasová. Prerušenie dodávok plynu z Ruska by podľa nej spôsobilo nemalé problémy v mnohých priemyselných odvetviach na Slovensku aj v krajinách EÚ. To by viedlo aj k spomaleniu nášho ekonomického rastu, ktorý by preto nedosiahol očakávané úrovne.
„Zrejme najviac by sme mohli pocítiť výpadky v dodávkach ruského plynu, keďže tam neexistujú adekvátne náhrady a nielen Slovensko, ale prakticky celá Európa je výrazne závislá na ruskom plyne. V prípade ropy sú tieto riziká menšie, keďže tam by sme zásobovanie vedeli nahradiť aj ropovodom Adria, ktorý k nám smeruje z Maďarska,“ konštatovala Glasová.
Rusko-ukrajinský konflikt však môže výrazne ohroziť aj obchod a podnikanie. Takmer okamžite dôjde k výpadku niektorých tovarov. Viac sa dočítate v článku TU.
Zdoj: (SITA, md;qq)
Odporúčané články
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.