Veľa kriku Polačeka pre nič
Primátor Košíc Jaroslav Polaček chcel pred časom zachraňovať Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť, a.s. za milióny z mestskej kasy a skupovať jej akcie. Tradične spustil veľkú komunikačnú kampaň, tlačovky, silné vyhlásenia, fotky na sociálnych sieťach. Rovnako tradičný je aj výsledok – z akcií VVS nekúpili Košice ani jedinú.
Akcionármi VVS je vyše 700 miest a obcí. Drvivá väčšina z nich tak má na VVS len minimálny podiel, nemajú na riadenie firmy žiadny vplyv ani žiadne dividendy. Pre mnohé obce tak akcie VVS nemajú žiadnu cenu, naopak, majú s nimi len náklady a tak sa ich z času na čas niektoré obce snažia predať. V tomto prípade ich vždy historicky vykupovala samotná VVS za 3,32 EUR/akciu. Hotové peniaze do obecného rozpočtu boli pre starostov výhodnejšie.
MAJÚ NAJVIAC, NIE VŠAK DOSŤ
Košice, ako najväčšie mesto na východe Slovenska, majú vo VVS najväčší (nie však väčšinový) podiel – 20,44%. Tento podiel im však nestačí na to, aby vodárne ovládli. Polaček je ambíciou ovládnuť najväčšie vodárne na Slovensku zaujatý už od svojho zvolenia.
Preto sa v nedávnej dobe primátor rozhodol starostom ponúknuť za akcie o 3 centy viac, skúpiť ich od samospráv a získať nadpolovičný podiel. Bol na to ochotný vynaložiť neuveriteľných 7 miliónov eur z mestskej kasy.
ČERHOV ZAMÚTIL VODU
Mesto Košice oslovilo 752 obcí, ktoré sú akcionármi VVS s ponukou na odkúpenie ich akcií. Jednou z tých, ktoré na jeho ponuku zareagovali a boli ochotné Košiciam akcie predať bola aj obec Čerhov. Namiesto rýchlej reakcie však Polaček mesiace na ich ponuku nereagoval. Namiesto jednania o kúpe akcií spustil mediálnu show o zachraňovaní vody na východe a príprave zákona, ktorý mal znemožniť predaj akcií VVS súkromným majiteľom.
O kúpu akcií VVS od Čerhova prejavil totiž záujem aj iný kupujúci a za ďaleko výhodnejšiu cenu, akú ponúkal Polaček. Hoci ten mesiace ignoroval ponuku Čerhova, keď sa našiel iný záujemca, chcel rýchlo zachraraňovať situáciu, čo sa samozrejme nezaobišlo bez všadeprítomnej propagandy spriaznených médií, sociálnych sietí a budovania “kultu spasiteľa”.
Keď nepochodil, jemu naklonené médiá v tomto období pohotovo spustili diskreditačnú kampaň proti starostovi Čerhova, ktorý sa v onom období len snažil vyhovieť ponuke mesta a akcie im na odpredaj aj ponúkol. Stačilo ich kúpiť, peniaze aj súhlas zastupiteľstva boli.
Budúci utorok (1. marca) sa bude konať valné zhromaždenie VVS, preto sme chceli sme vedieť, aký je aktuálny stav, o koľko Košice navýšili svoj podiel a koľko akcií sa Polačekovi reálne podarilo získať, keďže Košiciam aj mestským poslancom srdcervúco hovoril o tom, ako je tie akcie potrebné skupovať a dokonca mu na to zastupiteľstvo aj schválilo rozpočet 150 000 EUR.
150 LAJKOV vs 0 AKCIÍ VVS
Podľa odpovede z magistrátu, ktorú naša redakcia získala na základe infozákona, Košice do dnešného dňa nekúpili ani jedinú akciu VVS a ich podiel na základnom imaní ostal na rovnakých 20,44% ako v roku 2019.
Výsledkom celej tejto vtedy veľkej mediálnej bubliny, do ktorej Polaček zapojil poslancov Národnej rady, poslancov mesta Košice a médiá, je reálne len pár lajkov na sociálnych sieťach.
Chcel, mohol a mal možnosť akcie kúpiť. Neurobil vtedy však nič, iba do celej tejto veľkej mediálnej bubliny zapojil poslancov Národnej rady, poslancov mesta Košice a médiá a ignoroval navyše aj vlastné uznesenie, kedy mal poslancov na najbližšom zasadnutí informovať, koľko akcionárov reagovalo na výzvu mesta.
Prečo to zamlčiaval nielen pred verejnosťou, ale aj v rozpore s uznesením MsZ pred poslancami, vie len on sám.
(RCh)
Odporúčané články
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Z dôvodu výkopových prác na ulici Široká v MČ Kavečany dochádza od utorka 22. októbra 2024 do ukončenia prác k obmedzeniam premávky autobusovej linky 29.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.