Usmernenia týkajúce sa podpory a prijímania žiakov z Ukrajiny nájdu školy na webe ministerstva
Usmernenia týkajúce sa podpory žiakov a prijímania žiakov z Ukrajiny nájdu školy v samostatnej záložke na webe Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Informoval o tom jeho odbor komunikácie a marketingu. Školy v nej nájdu materiál, ako zvládnuť podporu žiakov v kontexte aktuálneho diania na Ukrajine, pričom behom dnešného dňa aj usmernenie pre riaditeľov, ako prijímať žiakov z Ukrajiny a pomôcť im s adaptáciou.
V pláne je aj materiál pre rodičov z Ukrajiny v ukrajinskom jazyku, aby vedeli, ako majú postupovať pri začlenení detí do školy. Ministerstvo v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine pracuje na sérii prípravných opatrení, jeho priamo riadené organizácie tvoria webináre a semináre pre učiteľov, ktorých pripravujú na začlenenie žiakov z Ukrajiny. Rezort tiež zriadil samostatnú mailovú adresu [email protected], na ktorú sa môžu školy obrátiť s otázkami alebo so žiadosťou o pomoc pri zvládaní súčasnej situácie.
Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) podotkol, že od začiatku, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa snažia byť čo najsúčinnejší a pripraviť školy na zvládnutie tejto situácie. „Sme v kontakte s riaditeľmi škôl v pohraničí, ale aj so samosprávami, ktorých sa príchod ukrajinských rodín dotýka. Rovnako sa však situácia môže dotknúť všetkých škôl, či už ide o prijatie žiakov z Ukrajiny alebo o to, ako aktuálne situáciu prežívajú žiaci a ich rodiny,“ priblížil a zdôraznil, že sú pripravení pomôcť každému žiakovi, ktorý príde z Ukrajiny do slovenských škôl. Dodal, že v prípade, že na školu príde výrazný počet žiakov z Ukrajiny, ministerstvo bude pripravené školu dofinancovať.
Štátna tajomníčka ministerstva školstva pre inklúziu, národnostné školstvo a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová považuje za dôležité aj dôraz na psychologickú podporu žiakov. „Pocity strachu, neistoty môžu v týchto chvíľach prevládať, preto nezabúdajme, že sme v tom spolu,“ objasnila.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Cesta vlakom z Bratislavy do Košíc sa pre pani Andreu z Košíc zmenila na nepríjemnú skúsenosť, keď jej 6. novembra 2024 počas jazdy ukradli kufor. Páchateľ s ním vystúpil v Spišskej Novej Vsi. Vďaka rýchlej reakcii Oddelenia železničnej polície v Spišskej Novej Vsi sa však podarilo kufor vypátrať a vrátiť jeho majiteľke.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.