Pomoc utečencom Slovensko zvláda aj vďaka dobrovoľníkom, mimovládkam a cirkvám
Slovenská republika pomoc utečencom z Ukrajiny zvláda aj vďaka skvelej spolupráci štátu, dobrovoľníkov, mimovládnych organizácií a cirkví. Podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) je situácia na hraniciach každým dňom plynulejšia, a to napriek tomu, že pred pol rokom by nikto nečakal, že by podobná situácia mohla nastať. Premiér to vyhlásil po návšteve hranice s Ukrajinou. V tlačovej správe o tom informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
„Som vďačný všetkým ľuďom, ktorí tu pomáhajú. Spolupráca štátu, dobrovoľníkov a ďalších je krásnou ukážkou toho, ako dobre môžu veci fungovať. Dnes v praxi vidíme príslovie ‚V núdzi poznáš priateľa’. Štát ho v týchto ľuďoch a organizáciách našiel,“ vyhlásil Heger. Doplnil, že sa zhováral aj priamo s ľuďmi, ktorí pred vojnou na Ukrajine utekajú. „Životné situácie a príbehy ľudí, ktorí prechádzajú hranicami, nie sú vôbec jednoduché. Preto potrebujú naše prijatie, pochopenie a pomoc,“ objasnil.
V koordinačnom stredisku, ktoré vzniklo na Úrade hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach a rieši plynulý chod na hraničných priechodoch, sa predseda vlády zaujímal o to, ako je možné pomôcť už na hraniciach ľuďom utekajúcim z vojnovej zóny a uľahčiť im prechod na Slovensko. „V tomto koordinačnom stredisku sa zbiehajú všetky informácie a požiadavky z jednotlivých hraničných priechodov a tu ich aj vybavujeme,“ objasnil Pavol Mikulášek, prezident Hasičského a záchranného zboru SR. Heger pracovníkom centra poďakoval za ich nasadenie a ocenil, že jednotlivé zložky sa pripravujú aj na prípadnú ďalšiu utečeneckú vlnu.
Zo Slovenska na Ukrajinu mieri ďalších 50 ton humanitárnej pomoci. Potravinová pomoc je určená najmä pre oblasti v okolí Užhorodu, kde sa zásoby potravín míňajú. Ďalšia potravinová pomoc pôjde aj vojakom v okolí Kyjeva.
Zdroj: (SITA, jme;DSe)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.