Ako vplýva dnešná situácia na ľudskú psychiku?
Vojna vytvára duševné utrpenie. Pre väčšinu z nás je bezprecedentnou situáciou, s ktorou sme sa doposiaľ nestretli alebo stretli, ale bola pre nás príliš ďaleko na to, aby nás vedela nejako ovplyvniť. Ako si v tejto situácii udržať mentálne zdravie?
Mnohí možno máme pocit, že ideme z jednej krízy do druhej. Ešte pred pár týždňami nás trápil Covid a s ním spojené očkovanie, v týchto dňoch je to strach z vojny. Súčasná situácia je pre mnohých stresujúca. Jestvuje tu strach z dôsledkov, ktoré by mohli nastať. Časté premýšľanie nad rôznymi scenármi tak môže spôsobovať psychické problémy. Tie dokážu výrazne ovplyvniť fyzické zdravie človeka. Napríklad psychika má veľký význam najmä pri srdcovocievnych ochoreniach ako je vysoký krvný tlak, taktiež pri ochorení tráviaceho traktu – vredová choroba, cukrovka a mnoho ďalších.
Linka pomoci zaznamenala zvýšený počet žiadostí o pomoc a podporu. „Obracajú sa na nás všetky vekové kategórie, ale najmä mladí ľudia,“ uviedol Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka. Povedal, že ide najmä o témy spojené s obavou, neistotou, hnevom, strachom, či o blízkych alebo vo všeobecnosti.
„Takáto situácia, ako je vojna, ktorá je síce ďaleko, ale zároveň blízko, vyvoláva široké spektrum emócií, ktoré ovplyvňujú naše správanie, konanie a ďalšie reakcie. Prejavy môžu byť rôzne – panika, úzkosť, plačlivosť, nepokoj, ťažkosti s koncentráciou, nechutenstvo a mnoho ďalších,“ uviedol riaditeľ IPčka, Marek Madro.
Ako sa vysporiadať so psychickou nepohodou?
Podľa slov psychológa Madra je dôležité starať sa o naše fyzické zdravie. A to tak, aby sme si dopriali dostatok odpočinku, pohybu, stravy a pitného režimu.
„Dávajte si pozor na hoaxy a informácie prijímajte z overených zdrojov. Venujte sa aktivitám, ktoré považujete za uvoľňujúce, upokojujúce, ktoré robíte radi a prinášajú Vám príjemné pocity. Hovorte o tom, čo práve cítite a prežívate. Požiadať o pomoc nie je prejavom slabosti, ak potrebujete odbornú pomoc, vyhľadajte ju,“ povedal Madro.
Využite overené psychologické metódy
1. Skúste dýchať do brucha: Nádych 5 sekúnd, výdych 5 sekúnd. Zavrite oči a vnímajte to ako sa vám zdvíha hrudník a ako vaše brucho napĺňa vzduch. Vnímajte ten pocit, ktorý práve prežívate, užívajte si prítomnosť. Ste tu a ste v bezpečí.
2. Dotyk blízkeho človeka: Ak máte pri sebe niekoho blízkeho, objímte ho, možno to tá osoba potrebuje tak veľmi ako aj vy.
3. Majte nadhľad: Je potrebné si uvedomiť, že žiadna panika ani stres vám nepomôže. Skúste sa s ostatnými o tom rozprávať, choďte na prechádzku a užívajte si tieto dni.
(AP)