Rada víta novelu zákona, ktorou sa má zjednodušiť uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia
Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) víta obsahové znenie novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelávaní a o uznávaní odborných kvalifikácií, ktorou sa má zjednodušiť režim uznávania dokladov o vzdelaní zo zahraničia. Pre agentúru SITA to uviedol predseda ŠRVŠ Filip Šuran s tým, že uvedená novela bola predmetom dlhých diskusií a medzirezortného pripomienkového konania (MPK).
„Neskôr ho vyradila legislatívna rada vlády z návrhu zákona, ktorým sa novelizuje zákon o vysokých školách. ŠRVŠ víta iniciatívu poslancov, ako aj obsahové znenie novely zákona,” ozrejmil Šuran.
Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) po rokovaní vlády 2. marca v tejto súvislosti povedal, že v súčasnosti sa v Národnej rade SR nachádza v druhom čítaní otvorený vysokoškolský zákon. „Prostredníctvom neho budeme vedieť veľmi rýchlo prijať pozmeňujúcim návrhom opatrenia v rámci uznávania dokladov, takže by to bolo vyriešené v priebehu jedného mesiaca,“ doplnil minister školstva.
Skupina koaličných poslancov predložila predmetnú novelu zákona na schôdzu parlamentu, ktorá sa začína v utorok 15. marca. Predkladatelia tiež navrhujú odstrániť požiadavku na predkladanie takzvaného potvrdenia o akreditácii v konaní o uznaní dokladu o vzdelaní s tým, že sa navrhuje nevyžadovať ho v tomto konaní. Navrhovanými zmenami sa má zjednodušiť režim uznávania dokladov o vzdelaní zo zahraničia. Navrhnutá úprava vychádza podľa koaličných poslancov z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Zdroj: (SITA, gko;DSe)
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.