Stovky odborárov idú z Košíc pred úrad vlády. Protestujú proti neskorým dôchodkom
Odborári žiadajú skorší odchod do dôchodku. Súčasný zákon predpokladá, že v roku 2050 by to malo byť pri dovŕšení 67 rokov, v súčasnosti je to o päť menej.
Odborový zväz KOVO zajtra vypraví mimoriadny vlak z Košíc do Bratislavy, kde sa bude konať protestné zhromaždenie. Na cestu vlakom vyrazí 560 odborárov a ich sympatizantov, ďalší sa rozhodli ísť autobusmi.
Predpokladá sa, že pred Úrad vlády by malo prísť viac ako dvetisíc podporovateľov kampane „Za skorší odchod do dôchodku“ z celého Slovenska. Odtiaľ sa presunú k ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Zmeny platia od januára
Odborári veria, že aj napriek voľnému dňu ich politici vypočujú. „Rozhodli sme sa pre sobotu, aby prišlo čo najviac ľudí a aby to splnilo účel, pre ktorý to robíme. Máme informáciu, že minister Ján Richter bude v práci a prevezme od nás naše požiadavky,“ uviedol Ján Šlauka, člen predsedníctva OZ KOVO Košice.
Zákon, ktorý posúva vek odchodu do dôchodku, platí od 1. januára. Odborári sa rozhodli do ulíc vyjsť až teraz. Tvrdia, že k zneniu normy sa vyjadrovali ešte pred jej účinnosťou a až teraz si problém naplno uvedomila členská základňa aj verejnosť. „Je jedno, či je to v januári alebo v októbri, hlavne, že sú ľudia ochotní bojovať za túto myšlienku,“ reagoval Šlauka.
Desivá predstava
Zmeny priniesla novela zákona o sociálnom poistení. Zákonný dôchodkový vek 62 rokov sa bude každoročne posúvať v závislosti od strednej dĺžky života. V roku 2017 sa tak dôchodkový vek predĺžil o 76 dní, v roku 2018 by sa mal predlžovať o ďalších 63 dní. Ľudia, ktorí pôjdu do penzie v roku 2018, budú môcť o starobný dôchodok požiadať vo veku 62 rokov a 139 dní.
„Je viac ako reálne, že pri tomto nastavení pôjdu súčasní tridsiatnici do starobného dôchodku vo veku 68 rokov. V profesiách, ako sú hutníci, baníci, vodiči mestskej hromadnej dopravy či zdravotné sestry, je táto perspektíva priam desivá. Rovnako tak pri zamestnancoch pracujúcich v nepretržitej prevádzke, v nočných zmenách či pri práci v rizikových kategóriách 3. a 4. stupňa,“ poukazuje Šlauka.
Dve požiadavky
Do Bratislavy idú odborári a ich sympatizanti s dvoma požiadavkami, ktoré chcú presadiť. Sú si vedomí, že sa nedajú uskutočniť okamžite, ale postupne.
„Dôchodok by mal byť po dovŕšení 64 rokov. Nežiadame to okamžite, ale tak, ako je to teraz, s určitým ročným nárastom. Zároveň požadujeme, aby zamestnanec, ktorý sa rozhodne ísť do predčasného dôchodku, dostával penziu v plnej výške. V súčasnosti je to krátené,“ upresnil Šlauka. Uviedol, že sobotňajším protestom snahy odborárov neskončia.
Vlak zajtra štartuje z Košíc o 6. hodine. Po ceste zastaví na železničných staniciach v Margecanoch, Krompachoch, Spišskej Novej Vsi a v Poprade, kde nastúpia ďalší účastníci protestu.
[ad][/ad]Odborári spustili aj petíciu, ktorá je súčasťou kampane. Podpísať sa dá nielen v tlačenej forme, ale aj na internete. Na webe ju asi za mesiac podporilo takmer tritisíc ľudí.
Zapoja sa aj robotníci z U. S. Steelu
Na proteste nebudú chýbať zamestnanci hutníckej fabriky združení v základných organizáciách OZ KOVO v U. S. Steele.
Verejné zhromaždenie podporujú, lebo asi sedemdesiat percent zamestnancov v oceliarňach pracuje na nočné zmeny v nepretržitých prevádzkach a približne rovnaké percento pracuje v
dvoch najrizikovejších kategóriách. „Zmeny o odchode do dôchodku sú najmä voči zamestnancom pracujúcim v ťažkých priemyselných fabrikách z pohľadu sociálneho neférové,“ konštatoval Juraj Varga, predseda výboru Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice. Podľa neho nezohľadňujú zdravotný stav zamestnancov, ani pracovnú záťaž.
Požiadavky odborárov
- zákonom stanoviť maximálnu hranicu veku pre odchod do starobného dôchodku na 64 rokov
- zákonom definovať podmienky, pri ktorých môže zamestnanec odísť do takzvaného preddôchodku, napríklad po dovŕšení 59. roku života, keď pracoval v rizikovom prostredí, a to bez krátenia výšky dôchodkovej dávky
Vo väčšine krajín Európskej únie je priemerný dôchodkový vek 65 až 66 rokov. Podobný odchod ako na Slovensku je aj v Maďarsku (62) či Fínsku a Česku (63). Podľa prognózy Fínskeho centra pre dôchodky sa do roku 2050 zmení odchod do dôchodku vo viacerých krajinách smerom nahor. Na hranicu 67 rokov by to malo byť v Španielsku, Poľsku, Francúzsku či Nemecku. O rok neskôr na Cypre či v Írsku. V Grécku by to mal byť vek 70 a v Dánsku až 72 rokov.