Univerzity na východnom Slovensku pozastavili spoluprácu s inštitúciami v Rusku

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a Prešovská univerzita (PU) v Prešove majú podpísané zmluvy o spolupráci s viacerými školami a inštitúciami v Ruskej federácii, ako aj na Ukrajine. Z dôvodu vojnového konfliktu na Ukrajine pristúpili k pozastaveniu spolupráce s inštitúciami v Ruskej federácii.
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach spolupracuje celkovo s 12 partnerskými inštitúciami z Ukrajiny a štyrmi z Ruskej federácie. V rámci Erasmus+ spolupracuje aj piatimi ruskými a jednou ukrajinskou univerzitou.
“UPJŠ v Košiciach 28. februára pozastavila spoluprácu a realizáciu zmlúv so vzdelávacími a vedecko-výskumnými inštitúciami Ruskej federácie ako vyjadrenie hlbokého znepokojenia nad vývojom situácie na Ukrajine a nesúhlasu s ozbrojeným konfliktom Ruskej federácie na území Ukrajiny,” povedal hovorca univerzity Tomáš Zavatčan.
“PU v Prešove pristúpila k pozastaveniu aktivít spolupráce a mobilít s Ruskou federáciou do ukončenia vojnového konfliktu. Naša univerzita má, samozrejme, partnerskú spoluprácu aj s viacerými univerzitami či výskumnými pracoviskami na Ukrajine, ktorá je však poznačená aktuálnou situáciou. Pevne však veríme, že v nej budeme v rámci možností môcť pokračovať aj naďalej,” uviedla pre TASR hovorkyňa univerzity Anna Polačková.
Zdroj: TASR, man tur
Odporúčané články

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nom. Smer-SD) dnes absolvoval náročnú kardiochirurgickú operáciu. Operovali ho vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach.

Mesto Košice pripravuje rekonštrukciu viac než trojkilometrového úseku električkovej trate v mestskej časti Nad jazerom. Investícia vo výške takmer 65 miliónov eur má vyriešiť dlhodobé technické problémy, ktoré viedli k zníženiu rýchlosti električiek na viacerých miestach až na 20 km/h a hrozbe odstavenia trate pre jej nevyhovujúci stav.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.