Novela Civilného mimosporového poriadku chce skrátiť prieťahy v konaniach o deťoch
Cieľom novely Civilného mimosporového poriadku, ktorú ministerstvo spravodlivosti predložilo na pripomienkovanie, je skrátiť prieťahy v konaniach pri rozhodovaní o právach a povinnostiach k deťom. Skonštatovala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).
Návrh zákona upravuje procesné pravidlá v konaniach o deťoch. Podľa novely by mal mať jeden sudca na starosti všetky konania, ktoré sa týkajú toho istého maloletého dieťaťa alebo jeho súrodencov. Kolíková vysvetlila, že by to malo zvýšiť efektívnosť v rámci jednotlivých konaní.
Ako problematický šéfka rezortu spravodlivosti označila výkon rozhodnutia súdu, ktoré nebývajú rešpektované jedným z rodičov. „Zavádzame tu pravidlo, že vždy, keď dochádza k riešeniu núteného výkonu rozhodnutia, bude uskutočnené pojednávanie. Vnímame osobu sudcu ako úradnú osobu, ktorá má prirodzenú autoritu a rešpekt. Už len to, že bude takéto pojednávanie nariadené môže, samozrejme, napomôcť tomu, že sa to rozhodnutie bude rešpektovať,“ dodala Kolíková.
V novele tiež ministerstvo zavádza spoločnú osobnú starostlivosť rodičov o dieťa, ako novú formu starostlivosti o dieťa. „Znamená to, že nijakým spôsobom nemeníte status napríklad v prípade, že sa rodičia rozvádzajú. Tá spoločná starostlivosť pokračuje ďalej. Bavíme sa o situácii, keď ten vzťah vzájomný medzi rodičmi nie je problematický, vedia sa na všetkom dohodnúť a nie je potrebné všetko detailne upravovať,“ uzavrela s tým, že súd by nechaj priestor na vzájomnú dohodu medzi rodičmi.
Zdroj: (SITA, mt;mb;DSe)
Odporúčané články
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.