Hygienici v súvislosti s migračnou vlnou evidujú sporadický výskyt COVID-19
Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v prihraničnej oblasti Ukrajiny evidujú v súvislosti s migračnou vlnou sporadický výskyt ochorenia COVID-19. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, pozitívne osoby sú izolované a ich rodinné kontakty v karanténe. V prípade potreby je osobám v spolupráci s lekármi poskytovaná zdravotná starostlivosť.
Ako povedala, postupuje sa v zmysle aktuálne platných vyhlášok ÚVZ SR a rovnako aj v zmysle usmernenia rezortu zdravotníctva pre ubytovateľov, ktorí sa rozhodli pomôcť vojnovým utečencom z Ukrajiny.
“Ubytovacím zariadeniam Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR a ÚVZ SR odporúčajú, ak je to možné, vyčleniť niekoľko ubytovacích jednotiek pre ľudí s ochorením COVID-19. Ideálne tak, aby nedošlo k ich kontaktu s ľuďmi bez ochorenia. Izoláciu pozitívne testovanej osoby vykonať citlivo s ohľadom na blízke kontakty, najmä ak ide o rodinných príslušníkov, matky s deťmi a podobne. Izolácia by mala zachovať jednotu rodiny v maximálnej možnej miere, mala by byť nediskriminačná, chrániť dôstojnosť a dôvernosť osôb. Záujmy dieťaťa by mali byť prvoradé,” priblížila Račková.
V prípade izolácie alebo karantény odporúčajú podľa nej využiť aj udržiavanie kontaktov prostredníctvom telefónov či videohovorov.
Jednotlivé RÚVZ v spolupráci s ďalšími orgánmi monitorujú pre migračnú vlnu z Ukrajiny možný výskyt ochorenia COVID-19, ale aj iných prenosných ochorení. Ľudia, ktorí prichádzajú na Slovensko z Ukrajiny, nie sú podľa hygienikov testovaní na ochorenie COVID-19 na hraniciach, ale pri príchode do ubytovacieho zariadenia.
Zdroj: TASR, man gru lem
Odporúčané články
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.