Sú éčka v potravinách až také škodlivé?
V dnešnej dobe môžeme počuť z každej strany, že táto potravina má veľa éčok a tamtá ešte viac a podobne. Už nevnímame ako obrovskú výhodu to, že nám niečo vydrží v chladničke veľmi dlho. Avšak základným pravidlom je nehádzať všetky do jedného vreca.
Vo všeobecnosti sú éčka potravinové aditíva. Pridávajú sa do potravín vďaka trvácnosti, farbe, chuti a podobne. Dôležitou funkciou je ochrana potraviny, slúžia ako ochrana pred plesňami a skazením. Ďalším dôvodom je zjednodušenie výroby danej potraviny, a tým zníženie nákladov na proces.
Označujeme ich skratkou E a za ňou nasleduje číselný kód, napr. E100 (farbivá).
Ktoré éčka sú škodlivé alebo naopak bezpečné?
Éčka delíme na:
- prírodné
- prírodne edintické
- umelé
Automaticky keď človek vidí na obale viac éčok, domnieva sa, že je to niečo nezdravé a môže mu to ublížiť. Nemusí to byť úplne tak. Mnohé môžu slúžiť len na skvalitnenie potravín a pre naše zdravie sú neškodné.
Neškodný je napríklad prírodný kurkumín, ktorý sa označuje ako E100. Jeho hlavnou úlohou je vylepšiť farbivo výrobku. Ďalšou známou potravinou je aj karamel, ktorý označujeme ako E150 a nachádza sa v pive, v kofeínových a alkoholických nápojoch, atď. To znamená, že aj keď uvidíme na obale značku E, netreba panikáriť.
Sladkosti, cukríky a pod. sú bohaté na umelé farby, príchute, ale aj na syntetické potravinové aditíva. Dôvod, prečo sú tak pekne farebné je ten, že sú tieto farbivá vyrábané z ropy. Napríklad žltý tartrazín s označením E102, vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe ropy.
Najväčší problém je ten, že tieto farbivá majú dopad na naše zdravie. U detí vzniká vyššia hyperaktivita, astma, u dospelých rôzne kožné alebo alergické problémy.
Ako vieme zistiť, ktoré sú pre nás škodlivé?
Je samozrejmé, že nebudete mať v hlave všetky E-čka. TU si môžete pozrieť zoznam éčok, ktoré sú pre nás škodlivé a ktoré nie.
Názor, že všetky éčka sú zlé, nie je správny. Dôležité je rozlišovať ich podľa stupňa škodlivosti. A v tomto prípade platí, že všetkého veľa škodí. Ak si dáte malé množstvo, nemusí to ihneď predstavovať riziko.
(AP)