Voda nad zlato
O tom, že má voda nenahraditeľné zastúpenie v našich životoch, zrejme nikto nepochybuje. Viete však, kedy a v akých množstvách do seba vodu dostať, aby sme posilnili jej zdravotné účinky?
V našom tele tvorí voda 50 až 60 %. U detí je toto číslo dokonca ešte vyššie – až 85 %. Množstvo tekutín, ktoré by sme do seba mali optimálne každý deň dostať, závisí od rôznych faktorov. Od veku, hmotnosti, teploty a vlhkosti prostredia, od toho, čo jeme a či sa hýbeme. Piť by sme mali pravidelne počas celého dňa, nie až vtedy, keď bezprostredne pociťujeme smäd.
Vypočítajte si, koľko vypiť
Ak si však chcete aspoň približne vypočítať, koľko vody by ste do seba mali denne dostať, existuje na to jednoduchý koeficient. Svoju váhu vynásobte číslom 0,035 a vyjde vám konkrétne číslo. To predstavuje počet litrov, ktoré by ste mali denne vypiť.
Napríklad:
60 kg x 0,035 = 2,1 l vody denne
To predstavuje približne osem 2,5 decilitrových pohárov
Ako piť? VEĽKÝ ŤAHÁK
1. Deň začnite poriadnou dávkou vody
Hneď po zobudení a predtým, než začnete akékoľvek ranné aktivity, doprajte si minimálne 2 poháre vody. Nie studenej. Voda by mala mať izbovú teplotu. Jesť a piť niečo iné by ste mali až po 45 minútach. Tento ranný rituál vám pomôže naštartovať činnosť vnútorných orgánov, zrýchli váš metabolizmus a prebudí trávenie. Jednoducho, naštartujete nový deň v plnej zbroji.
2. Pred sprchou a po cvičení
Teplo z horúcej sprchy zvyšuje náš krvný tlak. Ak si však pred tým, ako do sprchy vleziete, doprajete 1 pohár vody, toto zvýšenie tlaku zregulujete. Rovnako sa odporúča doplniť tekutiny po cvičení, inak nás môže začať nepríjemne bolieť hlava, budeme mať problém s koncentráciou a znižuje sa naša kondícia.
3. Pite aj pred jedlom
1 pohár pol hodinu pred jedlom zlepšuje trávenie. Naopak, tesne pred jedlom ani počas jedla sa piť neodporúča. Zbytočne to zaťažuje trávenie a v žalúdku sa miešajú žalúdočné kyseliny. Krátko po jedle si môžete proti smädu dopriať malé množstvo vody. Dajte ale opäť pozor na jej teplotu. Radšej siahnite po teplom čaji než po studenom nápoji. Obľúbený zvyk „západniarov“ spomaľuje trávenie a stužuje tuk z mastných jedál, ktoré sme do seba práve dostali.
4. Deň ukončite opäť obľúbeným pohárikom
Počas spánku musí telo vydržať niekoľko hodín bez akejkoľvek tekutiny. Ak sa pred spánkom zásobite aspoň 1 pohárom vody, znížite tak riziko mŕtvice či srdcového infarktu.
Jana Karaffová
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.