Čo našli policajti v odposluchoch v kauze korupcie na lekárskej fakulte?
Na stopu systému neoficiálnych platieb za skúšky na košickej lekárskej fakulte priviedli políciu jej pedagógovia a študenti, ktorých mrzelo, že o škole sa šíri zlá povesť.
Vyplýva to z uznesenia o obvinení z korupčných trestných činov, ktoré Národná kriminálna agentúra vzniesla krátko pred Vianocami piatim osobám. Medzi nimi je aj Leonard Siegfried, ktorý v bol v rokoch 2007 až 2014 dekanom Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach.
Zahraničných je stále viac
Trestné oznámenie jedného zo zamestnancov fakulty polícia prijala v novembri, okrem neho potom vypočula ešte troch ďalších pedagógov a jedného študenta. Všetci opisovali, že v Košiciach za posledné roky výrazne narástol počet zahraničných študentov medicíny.
Vyslovili podozrenia, že okrem oficiálneho poplatku za štúdium v anglickom jazyku cudzinci za peniaze nelegálne získavajú skúšky alebo zápočty.
„Som sklamaný zo súčasného stavu na fakulte, klesá vedomostná úroveň študentov, najviac je to vidno na zahraničných. Aj pacienti hovoria, že neschopní študenti si v Košiciach kupujú skúšky,“ vypovedal jeden zo svedkov.
Aj keď ani jeden z nich vyšetrovateľovi neposkytol informácie o konkrétnych prípadoch odovzdania úplatku, všetci spomenuli meno Antonia Nuzza z talianskeho Ugentu, dnes 33–ročného bývalého študenta košickej lekárskej fakulty, ktorý štyrikrát opakoval prvý ročník a štúdium nedokončil.

Podľa svedkov kľúčová postava
Nuzzo má s lekárskou fakultou uzavretú zmluvu o spolupráci pri zabezpečovaní štúdia zahraničných študentov. Podľa výpovedí svedkov bol práve on kľúčovou postavou organizovaného korupčného systému.
Polícii tie informácie stačili na to, aby začala trestné stíhanie vo veci, v rámci ktorého začala Nuzzovi odpočúvať telefón. „Vykonanými úkonmi vyšetrovania boli tieto podozrenia potvrdené,“ konštatuje v uznesení vyšetrovateľ.
Od mája do júna 2015 Nuzzo uskutočnil so zahraničnými študentmi okolo štyridsať hovorov alebo si s nimi vymenil SMS správy. Hovorili o vybavení konkrétnych skúšok, najčastejšie z predmetov histológia, anatómia a biochémia, a výške platieb za ne. Opakovane spomínajú sumu 1500 alebo 3000 eur.
V jednom prípade opisuje systém tak, že „tri alebo štyri otázky sa treba iba naučiť“, z ktorých si potom študent na skúške vyberie.
Polícia Taliana doteraz obvinila z piatich skutkov nepriamej korupcie, teda, že žiadal úplatok za to, že zabezpečí úspešne absolvovanie skúšky „u doposiaľ nestotožnenej osoby vystupujúcej ako zamestnanec lekárskej fakulty“.
Intenzívna komunikácia s exdekanom
Intenzívnu komunikáciu mal Nuzzo s bývalým dekanom a súčasným prednostom Ústavu lekárskej a klinickej mikrobiológie L. Siegfriedom. Jemu polícia pripísala len jeden skutok, vraj v júni 2015 prostredníctvom Nuzza žiadal sumu do 10-tisíc eur za to, že zariadi prijatie študentky zo západného Slovenska na lekársku fakultu.
Obvinenie polícia opiera najmä o SMS správu z júna 2015, v ktorej exdekan napísal Talianovi, aby skúsil „do desať“. „Už som to urobil, Boss… Mám ich!“ odpísal mu o necelú polhodinu Nuzzo. Včera sa nám s ním nepodarilo spojiť, pred časom denníku košice:dnes peniaze od zahraničných študentov vysvetľoval, že sú to platby za ich doučovanie.
Siegfried v minulosti označil obvinenia voči nemu za absurdné a tvrdil, že sú postavené len na výpovediach zamestnancov univerzity, s ktorými sa ako dekan dostal do sporu. Vyslovil presvedčenie, že prokurátor vyhovie jeho sťažnosti a trestné stíhanie zastaví.
Policajné prezídium včera informovalo, že vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry naďalej vykonáva úkony trestného konania, ale bližšie informácie nebude poskytovať.
Záznamy niektorých telefonátov a esemesiek
Antonio Nuzzo zahraničným študentom: „Za jednu to má byť jeden a pol, za obidve tri“ „3000 neakceptujem. 4000 aj za staré veci, inak ti ďalej zabezpečovať nebudem“ „Stojí to 1000, dve osoby 2000“ „Za fyziológiu treba 1000 a patológiu 1500“ „Profesori na mňa tlačia, potrebujem im dať spätnú väzbu“ „V pondelok pôjdem za profesorkou, aby nechala všetkých, ktorí opakujú“ „Polícia predvoláva nejakých študentov, bude to drahé keď budú rozprávať“
Antonio Nuzzo Leonardovi Siegfriedovi: „Prosím povedz mu aj o tých 4 opakujúcich študentoch“ „Prosím profesor...aspoň pre nich to urobte zadarmo...je to veľmi dôležité pre mňa“ „Nemyslím si, že jedna osoba naviac mu môže poškodiť“ „Rodičia sú tu a nemôžem im povedať teraz, že to nie je isté. Zabijú ma“ „Študenti 4. a 5. ročníka nie sú pre neho nebezpeční... Prepadli pre biochémiu a farmakológiu“
Foto: Ivan Fleis6cher
Odporúčané články
Prvá tradičná Mikulášska jazda sa uskutočnila v sobotu 6. decembra. Naša redakcia bola pri tom a zisťovala, ako sa Mikuláš dostal zo severného pólu až do Košíc, aby mohol poslušným deťom priniesť sladkosti.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Ide o dôsledok nedávneho nepriaznivého počasia. Ako Mestské lesy informovali, ide o lokalitu pri dobývacom priestore „KERKO“, mapku výskytu možno nájsť na sociálnej sieti.