Takto by mala vyzerať obrana východného krídla NATO
Po ruskej invázii na Ukrajinu NATO pristúpilo k posilneniu tzv. východného krídla. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus na svojej sociálnej sieti informoval o obrane východného krídla aliancie v číslach.
Poslať vojenské jednotky na Ukrajinu a zapojiť sa tak do vojny na Ukrajine Severoatlantická aliancia (NATO) neplánuje, ale objektívne ani nemôže. Aj napriek tomu je však jasné, že po ruskej invázii, ktorú začal Vladimír Putin 24. februára 2022, sa členovia NATO nemôžu len tak prizerať.
Podľa Martina Klusa sa musíme na obdobie dlhotrvajúceho napätia s agresívnym Ruskom pripraviť. “A keďže sme OBRANNÁ aliancia, pripravujeme sa práve systematickým fyzickým posilňovaním svojho východného krídla,” napísal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Ochrana východného krídla aliancie bude posilnená v takýchto počtoch:
- 40 000 vojakov pod priamym velením NATO,
- viac ako 200 000 vojakov pod národným velením štátov východného krídla,
- 100 000 amerických vojakov v celej Európe,
- 130 stíhacích lietadiel, ktoré budú monitorovať vzdušný priestor 24 hodín a 7 dní v týždni,
- 140 lodí,
- postupné obsadzovanie obranných bojových skupín na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku a
- nasadenie systémov protivzdušnej obrany (na Slovensku Patriot, ktorý na naše územie prichádza postupne).
Severoatlantická aliancia ochraňuje všetkých svojich členov. Žiaden zo spojencov o tomto podľa slov Martina Klusa nepochybuje: “NATO to nie sú nejakí oni, to sme MY a naši najbližší spojenci a partneri.”
Obranné posilnenie východného krídla presadzuje aj Slovensko. Vláda a parlament pôsobenie aliančných vojakov na našom území schválili. Pôjde o maximálnej 2100 vojakov, z ktorých by malo byť 600 českých.
Zdroj: (FB/Martin Klus, ZL)
Odporúčané články
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.