TIPY pre Košičanov: TOP lokality na víkendovú turistiku
Rozmýšľate kam cez víkend vyraziť? Hľadáte výlet, na ktorom sa nadýchate čerstvého vzduchu a zároveň sa pokocháte krásami Slovenska? Nemusíte chodiť ďaleko. Košický región ponúka hory i doliny, lúky i lesy a dokonca aj vodopády. My sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, kam vziať rodinu, priateľov či psa a užiť si jarné počasie.
Rozhľadňa Čerešenka
Rozhľadňa Čerešenka sa nachádza približne 15 kilometrov od mesta Košice na rozhraní chotárov obcí Čižatice, Chrastné a Rozhanovce. Kamenná rozhľadňa je vysoká približne 12 metrov a je pamätným miestom.
Veža bola postavená pri príležitosti 700. výročia bitky pri Rozhanovciach a má svojím vzhľadom pripomínať stredovekú vežu. Pohľadom cez jej okná uvidíte Slanské vrchy, Zemplínske vrchy, východnú časť Volovských vrchov s Kojšovskou hoľou, Sopotnické vrchy, Toryskú pahorkatinu a údolie Torysy.
K rozhľadni sa môžete dostať pešo i autom. Stačí ak vyrazíte z najvyššieho bodu účelovej komunikácie, ktorá spája obce Čižatice a Chrastné.

Hájske vodopády
Hájske vodopády, prezývané aj Vodopády Hlboký jarok, predstavujú nenáročnú túru vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Vodopády nájdete v Hájskej doline, neďaleko cesty spájajúcej obce Hačava a Háj.
Hájsky potok pretekajúci dolinou vytvára sústavu perejí, kaskád a desiatich vodopádov rôznej veľkosti. V zime sa z nich vytvoria ľadopády. Vodopády sú vysoké približne 1 až 7 metrov a ich výdatnosť sa odvíja od počtu zrážok.
Najnavštevovanejšie sú Dolný Hájsky vodopád (vysoký 5 metrov), Hájsky vodopád Veľký most (vysoký 3 metre) a Malá Hájska kaskáda (vysoká 2 metre).
Obec Háj je od Košíc vzdialená približne 40 kilometrov. Dostať sa do nej môžete autom, ktoré zaparkujete v obci a následne budete pokračovať po žltej turistickej značke. Od nej trasa k prvému vodopádu trvá približne 20 minút. Na vodopády z cesty navyše poukazujú tri smerovníky.

Náučný chodník Kavečany-Hrešná
Ak hľadáte nenáročnú trasu, zvoľte Náučný chodník Kavečany-Hresňá. Ten vás zavedie až k chate Hrešná, odkiaľ môžete značenými chodníkmi pokračovať v turistike v košických lesoch. Náučné tabule vás navyše poučia o faune a flóre a neskôr zavedú aj k ponuke turistiky v okolí.
Celá trasa náučného chodníka má 2,2 kilometra a nachádza sa na nej 8 informačných tabúľ. K chodníku sa dostanete z Mestskej časti Košice-Kavečany.

Odporúčané články
Cestujúci a návštevníci železničnej stanice a jej blízkeho okolia sa môžu cítiť opäť o čosi bezpečnejšie. Vedenie mesta Košice a Mestskej polície (MsP) v spolupráci s Okresným riaditeľstvom policajného zboru v Košiciach tam od začiatku novembra zintenzívnilo 24 hodinovú hliadkovú službu.
Deviata celoslovenská pacientska konferencia Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) v Bratislave (14.-15. novembra 2025) spojila pacientov so zástupcami ministerstva, parlamentného výboru pre zdravotníctvo, zdravotných poisťovní, poskytovateľov a akademickej obce. Vyvrcholením podujatia bolo tradičné slávnostné udeľovanie ocenení Môj lekár, Moja sestra.
Požiar zo začiatku novembra, ktorý v Mašličkove pripravil o život dve deti, opäť nastolil otázku riešenia nelegálnych osád. Za Luníkom IX ostalo ďalších 56 chatrčí a býva tam okolo 300 ľudí. O riešení situácie sme sa rozprávali so starostom MČ Luník IX, Marcelom Šaňom. V rozhovore približujeme projekt prestupného bývania.

