Kancelária prezidenta pokračuje v projekte vlastnej uhlíkovej neutrality
Prezidentka Zuzana Čaputová na dnešnej tlačovej konferencii rekapitulovala, čo sa Kancelárii prezidenta podarilo urobiť pre to, aby sa stala prvou uhlíkovo neutrálnou inštitúciou do roku 2030.
„Vymenili sme automobily za elektromobily alebo hybridy a medziročne sa nám podarilo ušetriť 48 percent CO2 pri rovnakom počte najazdených kilometrov,“ povedala prezidentka. Dodala, že jej kancelária sa snažila aj o energetickú efektivitu, ktorá v medziročnom prepočte priniesla sedempercentnú úsporu CO2. „Tam máme ďalšie ambiciózne plány. Pristúpili sme k sadeniu stromov, ktorými sme kompenzovali uhlíkovú stopu,“ doplnila Čaputová. Pripomenula aj výstavbu zelenej strechy na budovách úradu, ktoré tiež prispievajú ku kvalitnejšiemu životnému prostrediu.
Ochrana životného prostredia a klímy je dlhodobo jednou z priorít prezidentky Čaputovej. Kancelária prezidenta SR preto ešte v roku 2019 prijala záväzok, aby sa kancelária stala prvou uhlíkovo neurálnou inštitúciou do roku 2030.
Prezidentka chce do budúcna k uhlíkovej neutralite inšpirovať aj ďalšie úrady a inštitúcie. Pripravila preto dvojicu projektov. „Prvým je projekt Prezidentská zelená pečať, ďalším je projekt na podporu mladých zelených klimatických lídrov,“ povedala Čaputová. Doplnila, že súčasná kríza spôsobená zdražovaním a tiež vojnou na Ukrajine by mala verejnosť nabádať k tomu, aby viac uvažovala o svojej energetickej efektivite a tiež o tom, ako sa stať nezávislými na dovoze zdrojov z Ruska.
Zdroj: (SITA, kh;jme)
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.