Peľ liesky a jelše dosahoval v 11. týždni miestami vysoké denné koncentrácie
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici predpokladá, že na strednom, východnom a severnom Slovensku môžu denné koncentrácie peľu liesky dosahovať vysoké hladiny.
Peľová sezóna liesky a jelše na strednom, severnom a východnom Slovensku nabrala počas 11. týždňa druhý dych. Ich peľ miestami dosahoval veľmi vysoké denné koncentrácie najmä vďaka peľu transportovanému z chladných horských dolín. Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) vysvetlila, že teplejšie počasie prispelo k výraznému nárastu denných koncentrácií peľu na celom území Slovenska.
Lafférsová dodala, že v 11. týždni pokračovala peľová sezóna aj drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa a topoľa. Okrem nich sa v ovzduší tiež vyskytoval peľ brestu, duba a vŕby. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium, no dosahovali väčšinou nízke hladiny.
Z prognózy peľovej situácie SR na 12. týždeň vyplýva, že peľová sezóna liesky prešla svojím vrcholom na celom slovenskom území. Na strednom, východnom a severnom Slovensku však ešte môže dosahovať vysoké hladiny.
„Peľ jelše sa udrží vo vyšších koncentráciách najmä v chladnejších oblastiach Slovenska, na ostatnom území výraznejšie poklesne. Vyššie denné koncentrácie peľu jaseňa, topoľa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité už očakávame na celom území Slovenska,“ doplnila Lafférsová s tým, že pribúdať bude aj peľ brestu, duba a vŕby. Očakávajú aj nárast denných hladín u spór húb.
Zdroj: (SITA, adz)
Odporúčané články
Košickí colníci odhalili na rýchlostnej ceste R4 pri Milhosti v smere z Maďarska na Slovensko dodávku plnú falzifikátov svetových značiek, zadržali tisíce kusov tovaru. TASR o tom informoval hovorca Finančnej správy (FS) SR Daniel Kováč.
Súčasných 213 autobusov vo vozovom parku DPMK dostane ďalšie posily, ktoré prinesú cestujúcim v MHD výrazné zvýšenie komfortu, bezpečnosti a kvality cestovania. DPMK podpísal s českou spoločnosťou SOR Libchavy s.r.o. dve čiastkové zmluvy na dodanie 30 nových nízkopodlažných autobusov s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) v celkovej hodnote takmer 13,8 milióna eur s DPH.
Košická mestská časť Staré Mesto vyzýva na urýchlené riešenie situácie s opustenou budovou na Masarykovej ulici, ktorú vlastní štát. Samospráva poukazuje na zvýšenú kriminalitu, vandalizmus, hluk, prípady požiarov v objekte, sťažnosti obyvateľov, ako aj početné zásahy mestskej polície i hasičov na mieste.