Od apríla tohto roka sa rozšíri okruh občanov z tretích krajín, ktorým môže Slovensko udeliť národné vízum
K občanom Bieloruska, Srbska a Ukrajiny pribudnú štátni príslušníci Severomacedónskej republiky, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Arménskej republiky, Moldavskej republiky.
Od začiatku apríla tohto roka sa rozšíri okruh občanov z tretích krajín, ktorým môže Slovensko udeliť národné vízum. Ide o víza na nedostatkové profesie vo vnútroštátnej a medzinárodnej doprave. K občanom Bieloruska, Srbska a Ukrajiny pribudnú štátni príslušníci Severomacedónskej republiky, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Arménskej republiky, Moldavskej republiky. Vyplýva to z novely nariadenia vlády o záujme Slovenskej republiky udeliť národné vízum vybraným skupinám štátnych príslušníkov tretích krajín.
Novelizované nariadenie vlády súvisí s vyhlásením brannej povinnosti pre občanov Ukrajiny. „Výber krajín vychádza z požiadavky Ministerstva dopravy a výstavby SR, štatistických informácii o najčastejších krajinách pôvodu štátnych príslušníkov tretej krajiny v povolaniach vodič autobusu a vodič kamiónovej dopravy na území SR, kultúrnej a jazykovej blízkosti a bezpečnostného rizika vydaného pre občanov SR pre danú krajinu,” uviedlo ministerstvo práce ako predkladateľ novely nariadenia vlády.
Vláda umožní od apríla udeliť 1,9 tisíca víz štátnym príslušníkom krajín mimo Európskej únie. Občania týchto krajín budú môcť pracovať ako vodiči autobusov alebo kamiónov vo vnútroštátnej alebo medzinárodnej doprave. Pre vodičov autobusov udelí Slovensko najviac 150 víz, na prácu vodičov kamiónov má udeliť najviac 1 770 víz.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) začne od stredy (15. 4.) s jarným čistením električkových tratí.
Chránená oznamovateľka Mária Koránová sa vrátila od 1. apríla do práce na pozíciu hlavnej ekonómky v Záchrannej službe Košice (ZSKE). Koránová v roku 2019 upozornila na podozrenia z viacerých ekonomických trestných činov v košickej záchranke. Krátko po podaní trestného oznámenia ju zamestnávateľ prepustil.
Súčasných 213 autobusov vo vozovom parku DPMK dostane ďalšie posily, ktoré prinesú cestujúcim v MHD výrazné zvýšenie komfortu, bezpečnosti a kvality cestovania. DPMK podpísal s českou spoločnosťou SOR Libchavy s.r.o. dve čiastkové zmluvy na dodanie 30 nových nízkopodlažných autobusov s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG) v celkovej hodnote takmer 13,8 milióna eur s DPH.