Krajské stredné školy už prijali 26 žiakov z Ukrajiny
Košický samosprávny kraj (KSK) eviduje do stredy 23. marca 33 žiadostí žiakov z Ukrajiny o zaradenie do vyučovacieho procesu na župných stredných školách, prijali už 26 z nich. Pred útokom Ruska na Ukrajinu študovalo na 63 župných stredných školách dokopy 196 žiakov z Ukrajiny. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
Žiadosť o zaradenie do vyučovacieho procesu si môže podať každý, kto na Slovensku oficiálne požiadal o azyl, prípadne dočasné útočisko. Doklad o začatí takéhoto konania je potrebné priložiť k žiadosti o zaradenie. „Po vypuknutí vojny k nám prichádzajú žiaci, ktorí javia najväčší záujem o gymnáziá a umelecké školy, a to najmä v krajskom meste Košice. Župa má na svojich stredných školách voľné miesta pre prijatie žiakov z Ukrajiny. Školy sme preto usmernili, aby žiadosti vybavovali bezodkladne,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Pred nástupom do školy je povinná zdravotná prehliadka u pediatra, ako aj absolvovanie všetkých povinných očkovaní. Pri výbere strednej školy platí slobodná voľba na základe typu strednej školy, ktorú navštevoval žiak na Ukrajine, teda všeobecné vzdelávanie typu nášho gymnázia, resp. stredná škola so špecializáciou odpovedajúcou typu našej strednej odbornej školy.
„Žiadna zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK neponúka vyučovanie v ukrajinčine, na niektorých školách sa ako druhý cudzí jazyk vyučuje ruština. Riaditelia škôl pri prijímaní ukrajinských žiakov zisťujú aj úroveň ovládania slovenčiny. Pre deti cudzincov sa na odstránenie jazykových bariér organizujú jazykové kurzy štátneho jazyka, ktoré organizačne aj finančne zabezpečuje Regionálny úrad školskej správy v Košiciach,“ uviedol Trnka. V školskom roku 2021/2022 študuje na 63 stredných školách, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj, viac ako 23 500 žiakov.
Zdroj: (SITA, mt;mlu)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.