Kniha o udavačstve nastavuje zrkadlo našej spoločnosti
Udavačstvo. Zborník s týmto názvom o jednom z negatívnych fenoménov našej spoločnosti je projektom, za ktorým stojí jeho zostavovateľ Miroslav Pollák. Obsahovú náplň mu pomohlo vytvoriť vyše 50 renomovaných autorov. V košickom Artfore si spomedzi nich na prezentáciu knihy prizval výtvarníka Petra Kalmusa a bývalého ústavného sudcu, právnika a pedagóga Alexandra Bröstla.
Čitateľ má možnosť zahĺbiť sa do krátkych, no strhujúcich textov majstrov pera, ktorí dokážu byť na malej ploche veľmi presvedčiví.
Smutné čítanie
Žánrom sa medze nekládli. Výnimočná kniha je zmesou úvah, štúdií, aforizmov, rozprávok, svedectiev, poviedok, atď. Jediným spojivom je negatívna ľudská vlastnosť obsiahnutá hneď v titule. Preto je aj charakter príbehov zväčša smutný, pochmúrny a miestami až šokujúci. Pollák zdôrazňuje, že nešlo o hrabanie sa v archívoch a dokumentoch Štátnej bezpečnosti, ale o tému samotnú. „Nemanipulovali sme s obsahom, upravili sme iba formu. Príspevky sú zoradené podľa toho, v akom poradí som ich dostal. Autori sú schválne v úzadí, preto sú vždy uvedení na konci textu a na zadnom obale sú dokonca len ich profesie. Išlo nám o čo najautentickejšie vyjadrenie problémov.“
Neformálna učebnica
Vydaniu zborníka od roku 2008 predchádzali výstavy Mira Polláka a Fera Guldana, knihy a kalendáre o exodoch. „Postupne sme zistili napríklad to, že na školách sa dejinám 20. storočia venuje okrajová pozornosť. Aj to bolo motívom vydania tejto publikácie, keďže môže byť použitá ako učebnica na humanitných predmetoch na všetkých typoch škôl,“ hovorí M. Pollák.
Na tvorbe sa zúčastnili i Košičania. V historickom prehľade právnika A. Bröstla najviac rezonujú nápisy mien bývalých agentov Stasi na panelákoch. Výtvarník P. Kalmus si zaspomínal na dávne augustové i nedávne udalosti z Krajnej Bystrej, čím naznačil prepojenosť udavačstva.
Silné príbehy
Zostavovateľa veľmi upútali silné autentické príbehy. „Nie je možné obísť Zuzanu Szatmáry, jej osudy troch sestier nejdú len pod kožu, ale až na kosť. Cením si všetko úprimné, niektoré texty možno vyzerajú na prvý pohľad jednoducho, no nie je jednoduché to zo seba dostať. Napríklad novinárka Ľuba Lesná uverejnila svoju výpoveď o odmietnutí spolupráce prvýkrát v živote…“
Je ťažké zbaviť sa nálepky udavača aj v prípade, keď poukáže na neprávosti. Spoločnosť totiž ešte nie je pripravená na „biele vrany“. Verejné diskusie na citlivé témy však naznačujú, že nám je cudzia ľahostajnosť. A to je dobrý základ pre odstránenie tisícorakých negatív.
Ploty, múry, hranice
Miroslav Pollák už má v pláne ďalší projekt. „Pôjde o ploty, múry, hranice. Priznajme si, že stále medzi nejakými žijeme. Dnes sa týkajú utečencov, zmien hraníc, vojny na Ukrajine. Cez túto tému sa dajú otvoriť nové pohľady a diskusie. Možno sa z toho vykľuje ďalšia učebnica.“
Marek Danko
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.