Aquaholizmus alebo závislosť na vode, počuli ste o tom?
Všade navôkol nás počúvame o tom, aký je pitný režim dôležitý. Voda predstavuje polovicu až štvrtinu hmotnosti ľudského tela. Ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí a platí to aj v tomto prípade.
Človek dokáže bez potravy prežiť niekoľko týždňov, ale bez vody by nevydržal dlhšie ako tri dni. Zdravý dospelý jedinec za deň prijme približne dva litre vody. Samozrejme závisí od váhy človeka, od prostredia v akom pracuje, od športovej aktivity, veku a pod.
Ako vplýva voda na náš organizmus?
Pôsobí v našom tele ako prepravca živín, mazivo pre kĺby a vnútorné orgány, reguluje telesnú teplotu a pod. Zaujímavé je, že najvyšší obsah vody je v mozgu. Keď jej máme nedostatok, nazýva sa to dehydratácia. Spôsobuje poruchy trávenia, bolesť hlavy, ukladanie tukov, podráždenosť svalov a mnoho iného.
Dehydratácia
To je vtedy, keď začneme pociťovať smäd, znamená to, že naše telo nemá dostatok tekutín. Trpia vtedy obličky, močový systém, môže nás bolieť hlava alebo sa cítime unavene. Už len pri 5%-nej dehydratácii hrozí nášmu telu prehratie a šok.
Možno ste o tom doteraz nepočuli, ale existuje aj pojem intoxikácia.
Intoxikácia
Tzn. otrava vodou nastáva vtedy, keď máme nadmernú spotrebu vody. V tomto prípade nebudú stíhať obličky, ale ani bunky, najmä tie v mozgu. Tento syndróm sa nazýva aj hyponatrémia. Prejavuje sa nízkou hladinou sodíka v krvi človeka. Hyponatrémia môže nastať v prípade, že vypijete viac ako 8 pohárov tekutín za menej ako 12 hodín (závisí aj od toho koľko deci tie poháre mali). Môže to ľahko nastať u ľudí, ktorí majú dehydratáciu alebo sú podvyživení.
Závislosť na vode – aquaholizmus
Závislosť na väčšom príjme tekutín, teda najmä vody. Pociťujete určité nutkanie viac piť s pocitom, že vám to robí dobre a že vám to zdravotne prospeje. Pijú, aj keď nepociťujú smäd.
„Ak pijete štyri, päť, šesť litrov, je to príliš. Nepotrebujete to a nemá to žiadny zdravotný význam,“ uviedol nefrológ Vladimír Teplan pre web. Podľa neho je to najnevinnejšia narkománia.
Akí ľudia inklinujú k aquaholizmu?
„Skôr ženy a senzitívni ľudia, introverti, ktorí v tom hľadajú nejakú lepšiu budúcnosť. Spravidla ľudia v nejakej záťaži,“ povedal nefrológ Vladimír Teplan. Možno vám to znie paradoxne, avšak zamyslite sa či ste aj vy náhodou v nejakej stresovej situácií nesiahli po vode, aby ste sa upokojili.
(AP)