Nenávisť, rasizmus a antisemitizmus sú v spoločnosti stále prítomné

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila, že nenávisť, rasizmus a antisemitizmus sú v spoločnosti stále prítomné a v týchto dňoch zažívajú nevídaný rozmach. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti v súvislosti s 80. výročím prvého vlakového transportu Židov zo Slovenska do koncentračného tábora.
Spomienku na prvý transport si Patakyová uctila vo štvrtok 24. marca účasťou na premietaní filmu Dievčatá z prvého transportu do Auschwitzu a dnes pietnym aktom na železničnej stanici v Poprade. Vo svojom statuse poukázala na to, že 999 žien a dievčat bolo pred 80 rokmi nahnaných do vagónov určených na prepravu dobytka. Z prvého transportu sa z Auschwitzu pritom vrátilo dvadsať žien. Týmto sa začala prvá vlna transportov zo Slovenska, ktorá trvala až do 20. októbra 1942.
„Nechceme, aby sa tragická história zopakovala, musíme preto zabrániť šíreniu nenávisti a nesmieme podceňovať silu slov. Minulosť nám už neraz ukázala, že nenávisť a radikálne postoje nikdy žiaden problém nevyriešili. Naopak, viedli k najväčším a najohavnejším tragédiám, aké kedy našu spoločnosť postihli a práve táto spomienka je toho príkladom,“ zhodnotila ombudsmanka. Každá katastrofa podľa nej začína myšlienkami pretavenými do slov, ktoré postupne vystriedajú nebezpečné skutky, čo aktuálne ukazuje aj vojna na Ukrajine. Patakyová zdôrazňuje, že všetci si zaslúžia byť slobodní a rovní v dôstojnosti a právach, čo zaručuje Všeobecná deklarácia ľudských práv aj Ústava SR.
Zdroj: (SITA, gko;adz)
Odporúčané články

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od spustenia modernizácie električkovej trate na sídlisku Nad jazerom po triumf talentovanej vizážistky z Košíc. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Známe košické kúpalisko Triton je mimo prevádzky od roku 2018. Mesto Košice zisťuje záujem mestskej časti (MČ) Juh o areál. Hlavným problémom v danej lokalite je, že pozemky pod areálom, ale nie sú vo vlastníctve mesta Košice. Ako objasnila pre agentúru SITA starostka tejto košickej mestskej časti Anna Súkeníková, kúpalisko v minulosti prevádzkoval Podnik služieb MČ Juh.