IPčko už poskytlo na hraniciach s Ukrajinou 17-tisíc služieb prvej psychologickej pomoci
Psychológovia z občianskeho združenia IPčko poskytli od 27. februára na hraniciach s Ukrajinou 17-tisíc služieb prvej psychologickej pomoci. Súčasťou pomoci utečencom bolo tiež 10 800 odborných krízových intervencií, poradenstvá a rozhovory. V tíme sa vystriedalo 27 psychológov z občianskeho združenia a 11 ďalších psychológov. Informoval o tom riaditeľ IPčka Marek Madro v tlačovej správe.
„Našou úlohou bola koordinácia a poskytovanie psychosociálnej podpory a pomoci ľuďom, ktorí prechádzali cez tri hraničné priechody Vyšné Nemecké, Ubľa a Veľké Slemence, tímom dobrovoľníkov a pracovníkov pomáhajúcich organizácii, členom armády a hasičom a ľuďom, ktorí prichádzali na hranice pomôcť,” uviedol Madro.
Pomoc psychológov je financovaná darcami, fanúšikmi, organizáciou Človek v ohrození a firemnými a nadačnými partnermi. V spolupráci s organizáciou Človek v ohrození a nadáciou Orange navyše spustili Krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku, ktorá poskytla 2894 konzultácii a rozhovorov cez telefón a email.
„Aktuálne fyzicky pôsobíme vo Vyšnom Nemeckom, v Ubli, vo Veľkých Slemenciach, v Michalovciach vo veľkokapacitnom centre, v Košiciach, v azylovom centre v Humennom a zriadili sme aj terénny tím, ktorý prichádza tam, kde nás požiadajú o pomoc – do rôznych telocviční, škôl, skladov a organizácií na východnom Slovensku,” uzavrel Madro.
Zdroj: (SITA, kh;bfe)
Odporúčané články
V piatok 15. novembra sa centrum Košíc zaplnilo dobrosrdečnými ľuďmi, ktorí prišli podporiť dobročinnú akciu inšpirovanú odkazom svätej Alžbety Uhorskej. Táto šľachetná žena, známa svojou neúnavnou pomocou chudobným, opusteným a chorým, sa už päť rokov teší titulu patrónky mesta Košice. Celá akcia sa niesla v znamení charity a solidarity.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.