Návrh Fecka prešiel, podľa Bihariovej ide o spôsob, ako sa zbaviť Rómov
Návrh Martina Fecka by mohol zmeniť, resp. doplniť pôvodný zákon z roku 1990 o obecnom zriadení. Obce by sa vďaka tomu rozdelili na dve polovice. Podľa Ireny Bihariovej, predsedníčky strany Progresívne Slovensko, tak poslanci našli spôsob, ako sa zbaviť rómskeho obyvateľstva v obciach.
Poslanec Martin Fecko (OĽANO) predložil návrh, ktorý dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov. Ten definuje postavenie obce, jej orgány, spolupráce obcí, mestá a poslancov. Fecko sa ho rozhodol doplniť o niekoľko bodov.
Jedným z nich je to, kedy je vyhlásené miestne referendum. Práve referendom by sa totiž mohla časť obce odčleniť od inej. Stačilo by na to 70% hlasov oprávnených voličov z časti, ktorá sa chce odčleniť. V praxi by to podľa Bihariovej znamenalo, že by sa obyvatelia obce mohli dohodnúť na oddelení rómskej osady od obce. Rómovia by nemohli hlasovať proti tomuto referendu, keďže nepatria do tej časti, ktorá sa chce oddeliť, ale do tej, ktorá bude oddelená.
Nová obec by však musela mať katastrálne územie alebo súbor katastrálnych území tvoriaci súvislý územný celok, aspoň 3 000 obyvateľov a historický význam.
“Čo bude s tou zvyšnou časťou dediny, to už nikoho netrápi. Nebudú mať samosprávne riadenie, nebudú mať nič,” ozvala sa k návrhu Bihariová. Zákon podľa nej “legalizuje rasizmus a segregáciu”. Za hanbu Bihariová označila, že za návrh nehlasovali poslanci strán SMER-SD alebo HLAS-SD, ale OĽANO a Sme rodina. Najviac ju však zamrzelo, že za návrh hlasovala Jana Bittó Cigániková a rómski poslanci Jarmila Vaňová a Peter Pollák jr. na hlasovanie ani neprišli.
K jej vyhláseniu sa vyjadril Peter Pollák jr., ktorý je tiež členom hnutia OĽANO. Podľa jeho slov si Bihariová “dovolila zaútočiť, napriek tomu, že ako právnička by mala vedieť čítať zákony”. Tento zákon sa podľa neho nesústredí na rómske osady, ale mohol by oddeliť napr. Sásovú od Banskej Bystrice alebo Nižnú Šebastovú od Prešova. Zároveň dodáva, že zákon v takomto znení nepodporí. “Nie, nebudú sa odčleňovať rómske osady od obcí a miest, my by sme to nedovolili!” uviedol Pollák.
“Návrh zákona vychádza z myšlienky, že obyvatelia obce, resp. časti obce, majú ústavné právo podieľať sa na správe vecí verejných, a to na každej úrovni štátu. Z toho vyplýva aj ich právo rozhodovať alebo mať podiel na rozhodovaní o stave a výzore časti obce, v ktorej žijú, pretože na úrovni obce sú prijímané rozhodnutia, ktoré výraznou mierou ovplyvňujú každodenný život občanov, či už ide o stav pozemných komunikácií, výsadbu zelene, kvalitu verejných služieb, výšku miestnej dane, občiansku vybavenosť a iné dôležité otázky,” znie odôvodnenie Feckovho návrhu, ktorý bol schválený v prvom čítaní.
Zdroj: (nrsr.sk, IG/bihariovairena, FB/Peter Pollák jr. – Poslanec NRSR, DK)
Odporúčané články
V hale za depom kuriérskej spoločnosti GLS na Južnej triede v Košiciach vypukol v utorok večer rozsiahly požiar, ktorý si vyžiadal zásah devätnástich hasičov. Plamene šľahali do výšky niekoľkých metrov a hustý dym zasiahol širšie okolie.
Diplomat a bývalý prezidentský kandidát Ivan Korčok vstupuje do Progresívneho Slovenska (PS) a bude novým členom predsedníctva hnutia. Oznámil to dnes na tlačovej besede. Na jeho vystúpenie reagoval na sociálnej sieti podpredseda Smeru-SSD Ľuboš Blaha. Podľa neho sa Ivan Korčok iba demaskoval a potvrdil, že spoločne s ďalšími pravičiarmi, idú ovládnuť stranu PS.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.