Žiadatelia o dôchodok už nemusia Sociálnej poisťovni predkladať potvrdenia z úradov práce

Ľuďom, ktorí požiadajú o dôchodok, ubúda od 1. apríla tohto roka ďalšia povinnosť. Pobočke Sociálnej poisťovne už nemusia predkladať potvrdenie z úradu práce o období, v ktorom boli v minulosti zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Tieto informácie si Sociálna poisťovňa a úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vymieňajú medzi sebou elektronicky. Sociálna poisťovňa o tom informovala v tlačovej správe.
Od začiatku tohto mesiaca je Sociálna poisťovňa povinná získavať a používať údaje evidované v informačnom systéme úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v časti týkajúcej sa evidencie uchádzačov o zamestnanie a pomoci v hmotnej núdzi. Zmena nastala len v získavaní údajov o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Údaje o poberaní dávok v hmotnej núdzi Sociálna poisťovňa z informačného systému úradu práce získavala už pred zmenou zákona proti byrokracii. Od žiadateľov o dôchodok teda už ani doteraz nevyžadovala potvrdenie o poberaní dávok v hmotnej núdzi.
Údaje o období, v ktorom boli žiadatelia o dôchodok zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie, si zamestnanci Sociálnej poisťovne zistia sami cez portál OverSi, ktorý využívajú orgány štátnej a verejnej správy, alebo elektronicky priamo od príslušného úradu práce. Ak však žiadateľ o dôchodok má doma potvrdenie o evidencii na úrade práce, môže ho pri spisovaní žiadosti o dôchodok Sociálnej poisťovni predložiť.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články

Drevený kostolík z Kožuchoviec vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach sa dočkal „omladzovacej kúry“. Múzeum nedávno informovalo, že najväčší exponát jeho zbierok po mnohých rokoch prejde odborným ošetrením.

Primátor Košíc Jaroslav Polaček oznámil návrat k svojmu tradičnému formátu osobných stretnutí s verejnosťou.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.