Učitelia a psychológovia upozorňujú na možnú diskrimináciu pri zamestnávaní ukrajinských učiteľov a psychológov
Slovenská komora učiteľov (SKU) a Slovenská komora psychológov (SKP) upozorňujú na možnú diskrimináciu ukrajinských učiteľov a psychológov pri ich zamestnávaní. Dôvodom je podľa prezidenta SKU Vladimíra Crmomana a prezidentky SKP Evy Klimovej psychologický posudok o psychickej spôsobilosti potrebný na preukázanie bezúhonnosti ukrajinských učiteľov.
Posudok, ktorý vypracuje klinický psychológ z rezortu zdravotníctva, je totiž jednou z podmienok, ktorú potrebujú ukrajinskí učitelia na Slovensku počas trvania mimoriadnej situácie splniť, ak tu chcú učiť. Druhou je čestné prehlásenie o bezúhonnosti. Tieto povinnosti vyplývajú z návrhu zákona o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine (lex Ukrajina), ktorý schválila vláda v stredu 16. marca.
Crmoman s Klimovou poukázali na to, že absolvovanie toho posudku je v súčasnosti nevykonateľné spôsobom, ktorým by boli zachované všetky nevyhnutné odborné štandardy. Komplikuje to nedostupnosť psychodiagnostických nástrojov v ukrajinskom jazyku a jazyková bariéra. V tomto ohľade je problémom, že možný preklad testov zo slovenčiny do ukrajinčiny by zasahoval do autorských práv a sú neodborným postupom vedúcim k falošným výsledkom. „Zverejnené znenie príslušných ustanovení v lex Ukrajina tiež poukazuje na sporné pridelenie kompetencie odborníkom, pretože vyšetrenia spadajú skôr do oblasti pracovnej psychológie a nie klinickej. Prekážkou pre rýchle zrealizovanie vyšetrení je i fakt, že klinických psychológov ako špecialistov je dlhodobý nedostatok a na termín u klinického psychológa sa čaká i niekoľko týždňov,“ konštatovali zástupcovia učiteľov a psychológov. Takéto nároky na prichádzajúcich zamestnancov z Ukrajiny môžu byť navyše aj diskriminačné, nakoľko takéto komplexné psychologické vyšetrenia slovenskí zamestnanci nemusia podstupovať. Z tohto dôvodov vyzvali vládu SR, aby prijala okamžité opatrenia, ktoré umožnia nediskriminujúcim a dôstojným spôsobom zaradiť pedagógov a iných odborníkov z Ukrajiny do pomoci, podpory a výchovy detí z Ukrajiny pri zachovaní odborných požiadaviek na preukázanie ich psychickej spôsobilosti. Zároveň vyzvali vládny kabinet Eduarda Hegera (OĽaNO), aby k tvorbe legislatívnych predpisov prizýval tých odborníkov, ktorí poznajú realitu a vykonateľnosť vecí.
Odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva pre agentúru SITA 20. marca vysvetlil, že cieľom daného vyšetrenia je predovšetkým vylúčenie sociálno-patologických javov u týchto uchádzačov o pozíciu v školách a školských zariadeniach. „Postup pri realizácii psychologického posudku upravuje vyhláška ministerstva zdravotníctva,“ dodalo ministerstvo.
Na Slovensku je bezúhonnosť jednou z podmienok vykonávania pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca. Na jej dokázanie je potrebný odpis z registra trestov. Novelu zákona o pedagogických zamestnancoch, ktorá obsahuje danú povinnosť, prijali poslanci Národnej rady SR v závere júna 2019 s účinnosťou od 1. októbra 2019.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.