Na využívanie eurofondov pre marginalizované skupiny by mal dozerať splnomocnenec pre Rómov
Úrad vlády SR, konkrétne Úrad splnomocnenca pre rómske komunity (ÚSVRK) by mal koordinovať proces inklúzie marginalizovaných rómskych komunít a použitie finančných prostriedkov z fondov Európskej únie určených na inklúziu. Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy. Podľa materiálu predloženého do medzirezortného pripomienkového konania je dôvodom návrhu skutočnosť, že úrad splnomocnenca prešiel z pôsobnosti rezortu vnútra, ktorý mal agendu na starosti práve pod úrad vlády.
„Uvedeným spôsobom sa vytvára právne prostredie pre efektívny výkon koordinačnej funkcie splnomocnenca v rozsahu právnych úkonov a poukazovania transferov verejných zdrojov v oblasti inklúzie Rómov,” konštatuje dokument. Navrhované opatrenie by malo nadobudnúť účinnosť od prvého novembra.
ÚSVRK prešiel minulý rok z Ministerstva vnútra SR pod Úrad vlády SR, pričom pod ministerstvom fungoval od roku 2012. Za ten čas sa vo vedení vystriedali štyria splnomocnenci. Peter Pollák pôsobil ako splnomocnenec v rokoch 2012 až 2016, Ábel Ravasz v období od roku 2016 do roku 2020 a Andrea Bučková od roku 2020 do 2021. Momentálne je na čele úradu Ján Hero.
ÚSVRK je poradným orgánom vlády pre problematiku rómskych komunít na Slovensku. Plní úlohy zamerané na riešenie záležitostí rómskych komunít a vytvára systémové opatrenia na zlepšenie postavenia a ich integráciu do spoločnosti, osobitne v oblasti tvorby, realizácie a koordinácie efektívnejších politík a realizácie systémových opatrení, zameraných na prevenciu sociálneho vylúčenia rómskych komunít a podporu ich začleňovania do spoločnosti.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Mesto Košice je tradične jedným z najvýznamnejších partnerov tejto najväčšej športovej udalosti v Košiciach. Práve mesto sa už celé storočie podieľa nielen organizačne, technicky a personálne, ale aj peňažným a nepeňažným plnením v celkovej výške takmer 150 000 eur.
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.