Renesančné osobnosti Košíc
Renesancia bola obdobím, keď Európa po príklone k Bohu si začala viac všímať človeka ako takého. Hoci trvala od 14. do 17. storočia, v našom, košickom prípade, sa prejavila najmä v 16. a 17. storočí.
Život v Košiciach si v tomto období môžeme predstaviť nielen podľa renesančnej architektúry, ale ešte plastickejšie prostredníctvom renesančných postáv, ktoré tu žili.
Rytier Pierre Roussel
Na Kaplnke sv. Michala podobizeň jedného takého človeka, ktorý v renesancii tiež ešte existoval, nachádzame. Bol to rytier, podľa mena Pierre Roussel. Pochovali ho 25. mája 1577 na najlepšom mieste v meste, v Kostole sv. Alžbety, priamo pred hlavným oltárom. Náhrobný kameň mal pôvodne, samozrejme, tiež tam, ale pred vyše storočím ho premiestnili do steny kaplnky.
Tam si renesančným písmom prečítame po obvode po latinsky toto: „Podoba urodzeného pána Pierra z Roussel, burgundského rytiera svätého cisárskeho a kráľovského majestátu, vrchného kapitána hradu Szendrő, roku 1577, 19. mája.“
Takýto VIP sa dostal do Uhorska asi preto, že bol profesionálnym vojakom (žiaden civilkár), lebo vtedy bolo treba naše južné hranice čo najlepšie chrániť pred tureckými nájazdmi.
Admirál John Smith
Košicami prešiel v období renesancie aj ďalší vojak, slávny osídlovateľ Ameriky i spisovateľ John Smith (1580-1631). Úryvok z jeho diela, v ktorom sa zmieňuje o Košiciach, otvára knihu Košická čítanka, ktorú som zostavil. Bol anglickým admirálom a zakladal permanentné anglické sídla v Jamestowne (Virginia, USA).
[ad][/ad]U nás je kapitán John Smith známy aj vďaka filmu Pocahontas, ktorý hovorí o tom, že dcéra indiánskeho náčelníka Pocahontas zachránila Smithovi život.
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.