Košičania sa k rozhodnutiam za miestne dane a poplatky dostanú už jednoduchšie

Mesto Košice ako správca dane začne v závere apríla s doručovaním rozhodnutí na poplatky za komunálny odpad, dane z nehnuteľností a dane za psa. K rozhodnutiam sa Košičania vedia dostať aj jednoduchšie a to prostredníctvom elektronickej schránky na webe slovensko.sk, ktorú je potrebné si aktivovať na doručovanie písomností. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.
„Medzi výhody elektronickej schránky patrí hlavne efektívna a rýchlejšia komunikácia so správcom dane mestom Košice. Ľuďom, ktorí majú aktívnu elektronickú formu doručovania písomností, mesto zašle rozhodnutia do elektronickej schránky. Dostanú ich všetky právnické osoby, živnostníci, fyzické osoby, ktoré o to požiadali, ale aj tí, ktorí majú elektronickú schránku aktívnu na doručovanie, keďže Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky ju zriaďuje automaticky pre všetkých plnoletých občanov,“ uviedla vedúca referátu daní a poplatkov košického magistrátu Tatiana Moleková.
Na to, aby sa občania úspešne prihlásili na portál a využívali jeho výhody, je potrebné vlastniť občiansky preukaz s elektronickým čipom tzv. eID kartu a mať čítačku kariet.
V každom rozhodnutí bude uvedený aj dátum, do kedy je potrebné uhradiť daň alebo poplatok, resp. ich časť vo forme splátky. Najjednoduchším spôsobom ich úhrady je zaplatenie prevodným príkazom prostredníctvom internet bankingu alebo naskenovaním QR kódu prostredníctvom mobilného telefónu z pohodlia vášho domova.
V prípade osobnej návštevy Magistrátu mesta Košice na Triede SNP 48 je možná ich úhrada prostredníctvom QR kódu v kiosku alebo priamo v pokladni. Takisto je možné využiť aj služby Slovenskej pošty v jej pobočkách zaplatením prostredníctvom poštovej poukážky, ktorú si občan vypíše sám na základe podkladov z rozhodnutia alebo bezhotovostnou platbou prostredníctvom balíkoboxov.
Zdroj: (SITA, it;mlu)
Odporúčané články

Známe košické kúpalisko Triton je mimo prevádzky od roku 2018. Mesto Košice zisťuje záujem mestskej časti (MČ) Juh o areál. Hlavným problémom v danej lokalite je, že pozemky pod areálom, ale nie sú vo vlastníctve mesta Košice. Ako objasnila pre agentúru SITA starostka tejto košickej mestskej časti Anna Súkeníková, kúpalisko v minulosti prevádzkoval Podnik služieb MČ Juh.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje verejnosť na falošnú facebookovú stránku s názvom Verejná doprava v Košiciach, ktorá podľa podniku šíri zavádzajúce informácie o bezplatnej doprave a fiktívnej karte “Mestská karta Košice”.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.