Európska komisia navrhla zakázať dovoz ruského uhlia
Európska komisia (EK) navrhla v súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine zakázať dovoz uhlia z Ruska. V prípade, ak by návrh prešiel, by to boli prvé európske sankcie zamerané na lukratívny ruský obchod s energiami.
Predsedníčka EK Ursula von der Leyen sa v utorok vyjadrila, že Európska únia (EÚ) potrebuje zvýšiť tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina po tom, čo označila za „ohavné zločiny“ spáchané v okolí Kyjeva.
Zákaz importu uhlia má podľa Von der Leyen hodnotu štyri miliardy eur ročne. Ako dodala, únia už začala pracovať na ďalších sankciách, vrátane dovozu ropy.
Šéfka Európskej komisie však nespomenula zemný plyn. Medzi 27 členskými štátmi totiž panuje zhoda, že zameranie sa na plyn, ktorý sa používa na výrobu elektriny, vykurovanie domovov a tiež v priemysle, bude najťažšie zabezpečiť.
Zdroj: (SITA, dm;ns)
Odporúčané články
Na Slovensku evidujú nové prípady ochorenia mpox, známeho ako opičie kiahne. Univerzitná nemocnica Bratislava potvrdila celkovo päť infikovaných pacientov, pričom tri prípady sú podľa hygienikov epidemiologicky prepojené.
Košická mestská časť (MČ) Luník IX v pondelok oficiálne odovzdala stavenisko zhotoviteľovi štyroch bytových domov. Pri tejto príležitosti slávnostne poklepali základný kameň stavby. Dokopy 48 nájomných bytov má byť súčasťou takzvaného prestupného bývania. Pre TASR to uviedol starosta Marcel Šaňa.
Medzinárodné letecké dni (MLD) SIAF 2026 plánované na 5. a 6. septembra sa na letisku Košice neuskutočnia. Informovali o tom v stredu organizátori s tým, že košické letisko odvolalo svoj súhlas s usporiadaním podujatia z bezpečnostných dôvodov.