Podmienky vstupu inovatívnych liekov na náš trh sa majú zlepšiť
Podmienky vstupu inovatívnych liekov na slovenský trh by sa mali zlepšiť. Dosiahnuť sa to má presunom z režimu výnimiek schvaľovaných zdravotnou poisťovňou do režimu kategorizovaných, teda štandardne uhrádzaných liekov z verejného zdravotného poistenia. Týmito zmenami sa má odstrániť diskriminácia pacientov pri prístupe k liekom, efektívne a hospodárne investovať prostriedky do liečby s klinickým prínosom a zapojiť do procesu aj pacientskych zástupcov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok, ktorý v stredu schválila vláda.
V súčasnosti sa väčšina nových inovatívnych liekov uhrádza v tzv. výnimkovom režime. V tomto režime je na posúdení a uvážení zdravotnej poisťovne, či liek z prostriedkov verejného zdravotného poistenia uhradí alebo nie. Rozhodnutia zdravotných poisťovní o úhrade toho ktorého lieku sa v jednotlivých prípadoch odlišujú. Prístup pacientov k liečbe liekom sa tak podľa rezortu zdravotníctva líši v závislosti od zdravotnej poisťovne, v ktorej je pacient poistený. Liek z prostriedkov verejného zdravotného poistenia bez akýchkoľvek rozdielov hradia všetky zdravotné poisťovne, ak je zaradený v zozname kategorizovaných liekov.
„Za účelom odstránenia rozdielov v prístupe pacientov k liečbe inovatívnymi liekmi je preto nevyhnutné podporiť vstup inovatívnych liekov do zoznamu kategorizovaných liekov, teda podporiť ich presun z výnimkového režimu do režimu kategorizácie,” uviedlo ministerstvo zdravotníctva. Zároveň je však podľa rezortu nevyhnutné, aby sa zo zdravotného poistenia lieky uhrádzali vo výške zodpovedajúcej náležite preukázanému klinickému prínosu, ktorý liek pacientovi prináša, a vynakladanie verejných zdrojov bolo tak efektívne a účelné.
Zdroj: (SITA, su;it)
Odporúčané články
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Členovia Hasičského a záchranného zboru navštívili Materskú školu Budapeštianska 1 a jej elokované pracovisko na Viedenskej 34 v Košiciach, aby najmenším deťom zábavnou a interaktívnou formou priblížili základy bezpečnosti a predstavili im prácu záchranných zložiek.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.