Premiér verí, že s pomocou demokratického sveta Ukrajina zvíťazí nad ruským agresorom
Vyjadrujem poďakovanie Slovákom a predsedovi vlády nielen za to, čo pre nás budete robiť v budúcnosti, ale najmä za to, čo robíte teraz. Podporujú nás v tejto vojne, odmietajú ruskú agresiu, a nielen slovami. Reálne nám pomáhajú s dodávkami zbraní. Po stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slovenský premiér vyhlásil, že Ukrajina patrí do EÚ a „myslíme si, že má právo mať kandidátsky status“. O vyjadreniach obidvoch politikov informovala hovorkyňa slovenského premiéra Ľubica Janíková.
Heger odkázal Ukrajincom, že bojujú aj za Slovensko a že ich úspech, je úspechom pre celú Európu. Podľa neho Slovensko naďalej pomôže aj s opravou techniky, ktorú potrebujú. Pripomenul, že Slovensko v roku 1999 zmeškalo vlak a pripojilo sa k nemu až v roku 2001, ku krajinám ako je ČR, Poľsko a Maďarsko, aby v roku 2004 mohlo vstúpiť do EÚ. Európska komisia Slovensku vtedy podala pomocnú ruku, dala mu zrýchlenú cestu a pomohla dobehnúť zameškané.
„Toto je to, čo dnes ponúkame Ukrajine. Aj oni majú právo dobehnúť to, aby sa stali členskou krajinou. Preto sme vo Versailles ako jediná krajina predstavili konkrétny program na pomoc Ukrajine, aby sme vytvorili reformný tím a fond na obnovu Ukrajiny po vojne. Veríme, že s našou pomocou a s pomocou európskych krajín a celého demokratického sveta Ukrajina zvíťazí nad ruským agresorom,“ povedal Heger.
Slovenský premiér sa v piatok 8. apríla v ukrajinskom Kyjeve stretol s prezidentom Zelenským. Na Ukrajine bol s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom európskej diplomacie Josepom Borellom.
Zdroj: (SITA, ta;isu)
Odporúčané články
Na Verejnom cintoríne v Košiciach prebehla obnova centrálneho kríža, ktorý sa od svojho postavenia v roku 1898 stal významným symbolom viery, nádeje a večnosti.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Košice sa pridávajú k celoslovenským spomienkovým akciám pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie, ktorá znamenala prelomové zmeny v dejinách Slovenska. Séria podujatí s názvom 35 rokov slobody odštartuje v piatok 15. decembra a vyvrcholí v nedeľu mítingom na Hlavnej ulici pod názvom Nádejou sme my, občania.