Mayová má problém, brexit musí schváliť parlament
LONDÝN – Britský najvyšší súd rozhodol, že vláda premiérky Theresy Mayovej musí získať súhlas oboch komôr parlamentu, kým spustí proces brexitu, teda odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.
To môže prípadne oddialiť premiérkin plán začať rokovania s EÚ o brexite koncom marca. Predseda najvyššieho súdu David Neuberger oznámil, že tento krok odhlasovala väčšina z 11 členov súdu v pomere 8:3.
Nádeje eurooptimistov Súd rozhodol aj o tom, že brexit nie je nevyhnutné prekonzultovať so Škótskom, Walesom a Severným Írskom. Britský generálny prokurátor Jeremy Wright oznámil, že vláda vyhovie rozhodnutiu súdu. Rozhodnutie súdu zvyšuje nádeje medzi proeurópskymi politikmi, že sa im podarí zmäkčiť podmienky odchodu Británie z EÚ. Aktivisti kampane za brexit naopak namietajú proti verdiktu súdu a tvrdia, že parlament by nemal mať moc zvrátiť vôľu voličov, ktorí vo vlaňajšom referende rozhodli o brexite.
Chcela využiť kráľovskú výsadu Mayová chcela pri aktivovaní článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa dva roky trvajúce oficiálne rokovania s EÚ o brexite, využiť stáročia starú právomoc, známu ako kráľovská výsada. Táto tradičná kráľovská právomoc povoľuje panovníkovi robiť rozhodnutia o zmluvách a ďalších záležitostiach bez hlasovania parlamentu.
Mayovej kancelária vyhlásila, že v prípade rokovaní o brexite bude rešpektovať rozhodnutie súdu. Zároveň však pripomenula, že Briti si odchod z EÚ odhlasovali v júnovom referende, a na tomto fakte sa ani po rozhodnutí súdu nič nemení.
SITA
Foto: sita