Mladíkovi pri florbalovom zápase zlyhalo srdce, pomohli mu spolužiaci medici z Košíc
Život je plný prekvapení a prináša rôzne situácie, ktoré preverujú naše schopnosti. Nedávno nastala situácia, ktorá preverila pohotovosť a znalosti medikov z Košíc. Priamo na florbalovom zápase oživovali svojho spolužiaka Samuela po srdcovom zlyhaní. Samuel podstúpil úspešný operačný zákrok vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb. V súčasnosti je v domácej liečbe a cíti sa dobre. Informovala o tom hovorkyňa VÚSCH v Košiciach, Renáta Cenková.
Išlo o študenta tretieho ročníka v odbore zubné lekárstvo, ktorý skolaboval počas florbalového zápasu, ktorý sa hral neskoro večer. Na zápase sa zúčastnilo 16 hráčov, z ktorých 15-ti boli medici. „Začali sme hrať asi o trištvrte na desať večer a krátko po začiatku chcel Samo vystriedať. Sadol si na lavičku a dostal lapavý dych. Zastavili sme hru a videli sme, že začal kolabovať a mal svaly v kŕči. Dali sme ho do stabilizovanej polohy dúfajúc, že sa to zlepší, no jeho stav sa zhoršoval a Samo začal modrať. Zniesli sme ho hneď na plochu ihriska a začali s oživovaním, pričom sa viacerí hráči striedali do príchodu sanitky pri kompresiách hrudníka a vdychovaní do úst, zatiaľ čo ostatní riešili ďalšie potrebné záležitosti – kontaktovali záchrannú službu a zabezpečovali plynulú cestu záchranárov do telocvične,“ hovorí Rastislav, ktorý pozná rodinu zachráneného mladíka a ihneď ich kontaktoval, aby zistil, či mal dlhodobé zdravotné problémy a či netrpí alergiou na nejaké lieky, keďže bolo jasné, že bude nutná lekárska intervencia.

Ukázalo sa, že Samuel mal už dlhšie problémy so srdcom. Vďakabohu jeho spolužiaci prevažne z vyšších ročníkov vedeli, čo majú v danej situácii robiť. Viacerých z nich čakala na druhý deň štátnica a florbalový zápas mal slúžiť ako odreagovanie sa. Ani vo sne nečakali, že budú nútení riešiť takúto situáciu, ktorú však zvládli výborne.
>>> O Samuelovom stave po operácii sa dočítate na ďalšej strane.<<<
Odporúčané články
O zmene nebezpečnej križovatky pri amfiteátri na Festivalovom námestí sa hovorí už dlhé roky. Obyvatelia Košíc si môžu všimnúť obrovské žeriavy na stavbe polyfunkčného objektu, zmenu dopravy je badať na časti Starej spišskej cesty. Práce na zmene križovatky mali podľa magistrátu začať v septembri tohto roka. Prevažnú časť má budovať developer. Mesto sa finančne bude podieľať na prestavbe križovatky spolu s investorom CTR.
V sobotu 13. decembra v čase od 8.00 do 14.30 hod. bude úplne uzavretá Dopravná ulica pod mostom na Hlinkovej. Dôvodom je dokončovanie prác na stabilizačných opatreniach na spomínanom moste. Ide o prechodné riešenie s cieľom zabrániť zhoršovaniu technického stavu mostnej konštrukcie, kým sa na budúci rok začne s plánovanou rekonštrukciou mosta.
Učinili tak na mimoriadnom rokovaní v piatok popoludní. Na základe schválenej dohody zaniknú všetky doterajšie vzájomné sporné i nesporné nároky medzi samosprávou a spoločnosťou, ktoré sa týkajú užívania priľahlého areálu pri Národnom olympijskom centre plaveckých športov (NOCKE, predtým Mestská krytá plaváreň Košice).