GlobalLogic je aj o kreatívnej práci
Mobilné aplikácie, web development, komunikačné zariadenia, ale aj život zachraňujúce technológie. To je práca pre GlobalLogic – firmu, ktorá sa zameriava na produktový vývoj.
V Košiciach je hlavnou doménou spoločnosti medicínsky softvér a aplikácie pre médiá. Súčasťou špičkového tímu sú odborníci z oblasti technológií, dizajnéri a architekti. Prestížna zahraničná spoločnosť začala svoje pôsobenie v našom meste pred dvomi rokmi. Ako jediná IT firma v Košiciach má vlastný tím dizajnérov. Dvaja IT špecialisti nám priblížili prácu v tejto spoločnosti.
Matúš Marcin – Senior Software Engineer
Aká bola vaša cesta za prácou v spoločnosti GlobalLogic?
Pred šiestimi rokmi som absolvoval štúdium informatiky na Technickej univerzite v Košiciach. Už popri vysokej škole som pracoval v jednej IT firme, podobnej tej, kde pôsobím teraz. Neskôr som išiel do menšej spoločnosti, kde sme boli dvaja programátori a potom som chvíľu pracoval na voľnej nohe. Takže som postupne spoznal, ako to funguje, keď človek pracuje len pre svojho manažéra alebo pre konkrétneho zákazníka. Následne ma oslovil spolužiak z vysokej školy s ponukou pracovať pre GlobalLogic.
Čo je náplňou vašej práce?
Pracujem na projekte pre známy týždenník, ktorý vychádza nie len v anglickom jazyku, ale je čítaný celosvetovo. Ako jeden z lídrov na trhu v oblasti médií už, samozrejme, nepôsobí len v tlači, ale aj v digitálnej forme. My im pomáhame s produktmi, ktoré sú určené pre smartfóny, tablety či rôzne webové aplikácie. Zameriavame sa na technológie, vďaka ktorým môže používateľ konzumovať obsah, ktorý produkujú.
Spomínali ste vaše predošlé skúsenosti v iných it spoločnostiach. V čom je práca pre globallogic iná?
V prvom rade sú to najmä jednotlivé projekty. Zákazník, pre ktorého pracujem, je svetovo známa značka. Taktiež je tu veľmi priaznivá a priateľská atmosféra. Ale, ako som spomínal, najdôležitejšie je práve to, že projekty, ktoré GlobalLogic zastrešuje, sú rôznorodé. Práca u nás aj preto nie je stereotypom. Vďaka tomu mám pocit sebarealizácie a som rád, keď pracujem s ľuďmi zo zahraničia a keď vidím finálny produkt, ktorý následne používajú milióny ľudí.
V našej spoločnosti však stále prevláda predstava o tom, že práca v it sektore je nudná, nekreatívna a stereotypná. Čo si o tom myslíte?
Ja som pôvodne programátor, takže by som mal len sedieť za počítačom a programovať. Ale práca na projektoch, ktoré v GlobalLogic robíme, kombinuje moje technologické zdatnosti s tými komunikačnými. Musím sa vedieť zorientovať v zadaniach, komunikovať s ostatnými členmi tímu, počúvať a porozumieť potrebám klientov. To je časť práce, ktorá ma veľmi baví a veľakrát mi to aj dodáva energiu do tej práce, ktorá je vnímaná ako nudná.
V súčasnosti je trendom, že študenti majú možnosť pracovať vo svojom odbore aj popri štúdiu na vysokej škole. Mali ste takúto príležitosť aj vy?
Keď som študoval ja, tak nás pracovalo oveľa menej. Ja som popri škole pracoval v jednej spoločnosti na polovičný úväzok. Zamestnávatelia mi vyšli v ústrety a prispôsobili mi pracovný čas tak, aby som stíhal jedno, aj druhé. Dnes má takúto možnosť oveľa viac študentov. Firmy sú v tomto smere flexibilnejšie. Aj u nás je viacero študentov, ktorí to stíhajú a podľa mňa je to veľmi dobrá skúsenosť. Mne osobne to dalo náskok niekoľkých rokov. Po ukončení štúdia som vo firme ostal približne rok a pol a akonáhle som si hľadal ďalšiu prácu, tak som nemal len rok skúseností, ale už tri alebo štyri.
Aké sú predpoklady na prácu u vás?
Samozrejme, prvoradé sú programátorské zručnosti. Kedysi bol programátor vnímaný ako ten, kto mal rád len svoj počítač, no dnes je to trochu inak. Musíme byť multifunkčný. Takže jednak sú to technické zdatnosti, ale k tomu by sa mali pridať aj schopnosti komunikovať, samozrejmosťou je angličtina na veľmi dobrej úrovni a dôležité je aj pochopiť zákazníka. Hľadať, čo je pre neho dobré a ako pre neho môžeme vyvinúť lepší produkt.
Čo vám táto práca dala?
V GlobalLogic pracujem necelý rok a táto práca mi dáva to, čo potrebujem. Najmä možnosť cibriť svoje schopnosti a zručnosti, ktoré sa netýkajú vyslovene len programovania. Komunikujem s ľuďmi, so zákazníkmi, som tímový hráč. To ma veľmi baví. Mám rád programovanie, ale ten mix mojich zodpovedností je to, čo túto prácu robí pre mňa zaujímavou a pomáha mi rásť.
Štefan Blicha – Project Manager
Aká bola vaša cesta ku GlobalLogic?
V spoločnosti GlobaalLogic pracujem vlastne od jej vzniku v Košiciach. Približne 2 roky. Pred 15 rokmi som vyštudoval telekomunikácie na TUKE. Od tej doby pracujem v IT sfére na rôzných pracovných pozíciach. Poznatky zo školy mi boli veľmi nápomocné. Taktiež sú dôležité aj znalosti cudzieho jazyka.
Aká je v súčasnosti vaša pozícia a taktiež náplň práce?
Momentálne pracujem ako project manager. Mám na starosti 2 projekty od zahraničných zadávateľov. Konkrétne ide o projekty zo západného pobrežia USA.
V čom sa tieto projekty podobajú, a v čom sú, naopak, odlišné?
Jeden z týchto projektov je z medicínskej sféry. Ide o vytváranie rôznych produktov. Od tých, ktoré sú priamo na operačných sálach, po tie, ktoré sú dostupné voľnej verejnosti, takzvané život zachraňujúce. V druhom ide o telekomunikačnú sféru. Konkrétne o vývoj softvérového riešenia pre lokalizáciu mobilných zariadení. Naopak podobné sú vo využívaní najnovších technológií.
Existujú určité predsudky v IT sfére. Prečo si myslíte, že vznikli?
IT je veľmi široký pojem. Ľudia si myslia, že iba sedíme za počítačom a ťukáme. IT však zahŕňa skoro všetko, s čím sa človek stretáva každodenne. Od bankomatových kariet cez mobilné telefóny. Dôležité je, že vývoj ide stále vpred. Čo bolo moderné dnes, je zajtra už zastaralé. Pozorujem to napríklad, keď porovnám obdobie, keď som začínal s dneškom. A týmto vývojom je nútené využívať kreativitu.
Aké predpoklady by podľa vás mal mať zamestnanec vo vašej spoločnosti?
V prvom rade by mal mať záujem na sebe pracovať. My si okrem toho ceníme tvorivosť a zodpovednosť voči tomu, čo robia. Okrem absolventov škôl sa snažíme vyhľadávať aj študentov, ktorí sa okrem školy dokážu aj podieľať na projektoch. Podľa mňa najväčšiu budúcnosť majú kreatívni ľudia.
Ako sa využíva kreativita pri vašom zamestnaní?
Niekedy sa stáva, že klient nám zadáva vlastne iba ideu. Je na nás, aby sme navrhli podľa tejto idei architektúru projektu, dizajn. A ten klient nás berie ako rovnocenných. Nie je to iba partnerstvo, že dostaneme konkrétne body, ktoré treba spraviť. Ale sme súčasťou toho vývoja a klient nás počúva. Možno práve tu je tá kreativita dôležitá.
Čo vám táto práca dala, čo naopak vzala?
Dala mi toho veľmi veľa. Napríklad aj pri našom aktuálnom projekte v oblasti telekomunikácii ľudia veľa cestujú.Ja som napríklad videl krajiny, ako Malajziu, proste lokácie, do ktorých sa človek len tak ľahko nedostane. Ďalej je to možnosť byť súčasťou vývoja vpred. A momentálne pracujeme na projektoch, ktoré zachraňujú životy. A to je také zadosťučinenie. A čo mi vzala? Ak je práca zároveň vaše hobby, je to jednoduché.
Viac o spoločnosti GlobalLogic sa dozviete priamo na ich stránke.
Alexandra Hvizdošová, Tomáš Tóth ml.
Foto: Veronika Janušková