Odborári: Falšovanie evidencie dochádzky a nadčasov
Tretí kolaps predavačky zo siete predajní Milk Agro – v utorok v OC Terasa – má ďalšiu dohru. Pomocnú ruku ženám, ktoré sa sťažujú na postup spoločnosti, ponúka Odborový zväz pracovníkov obchodu a cestovného ruchu (OZPOC).
Hoci v stredu zväz tvrdil, že im nemôže pomôcť, pretože nie sú jeho členkami, nakoniec názor zmenil. “Je dôležité, aby mali podporu a poradenstvo. Pokúsime sa o to, aby boli predavačky organizované v odboroch. Nejde len o predavačky, ktoré našli odvahu prehovoriť, ale aj o tie ostatné. Ak budú našimi členkami, môžeme konať v ich mene a rokovať so zamestnávateľom. Žiaľ, u nás sa málo zamestnancov zaujíma o svoje práva,” vysvetlila Božena Peráčeková z OZPOC.
Poznajú praktiky obchodov
“Spojíme sa aj s predavačkami, ktoré poukázali na problém a preberieme konkrétne možnosti pomoci, hlavne po právnej stránke. Aby vedeli, ako majú postupovať ďalej,” spresnila Peráčeková. Dodala, že za nimi osobne príde budúci týždeň.
Podľa nej dochádza k falšovaniu evidencie dochádzky a nadčasov vo viacerých obchodných reťazcoch a Milk Agro nie je výnimkou. “Často majú v predajniach dve dochádzkové knihy. Jedna, kde oficiálne všetko sedí, je určená pre kontroly z inšpektorátu práce, v druhej, kde sú evidované aj skutočné nadčasy, majú bokom,” poukázala Peráčeková na reálne praktiky.
Tvrdí tiež, že problémom je aj to, že inšpektoráty práce majú málo kompetencií. “Bolo by ich treba posilniť, aby mohli účinnejšie zasiahnuť, ak treba,” uzavrela Peráčeková.
Vedenie mlčí
V poradí už tretia predavačka z košických predajní Milk Agro, ktorá v utorok skončila s kolapsom v nemocnici, je podľa našich informácií zatiaľ práceneschopná. Aj tentoraz sme o stanovisko požiadali vedenie firmy. To však stále mlčí s tým, že sa nechce vyjadrovať. Navyše nám tentoraz na sekretariáte nevedeli povedať ani to, či vydajú vyhlásenie, ktoré prisľúbili minulý týždeň.
Boris Macko
Foto: Boris Macko
Čítajte viac:
- Predavačky od únavy odpadávali
- Inšpektorát: V Milk Agro sú problémy s nadčasmi
- Šikanované predavačky spustili lavínu
- Predajne Milk Agro oblepili srdiečkami
- Ďalší kolaps v práci
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Košice sú krásne historické mesto s jedinečnou atmosférou, no v posledných rokoch čoraz viac zápasia s problémom, ktorý mnohých obyvateľov každý deň obťažuje čoraz viac – reklamným smogom. Pri vjazdoch do mesta, na hlavných ťahoch, ale aj v obytných zónach pribúdajú billboardy, reklamné tabule, bannery či rôzne improvizované reklamné konštrukcie. Mnohé z nich sú staré, poškodené alebo esteticky nevhodné. Niektoré sú dokonca umiestnené bez povolenia o čom aj náš portál KOŠICE: DNES v minulosti informoval.
Petičiari za zvýšenú ochranu Pamätníka vojakov Sovietskej armády a zachovanie názvu Námestia osloboditeľov, ktorí vyzbierali za 50 dní viac ako 10 000 fyzických podpisov minulý rok v Košiciach, vítajú zvýšenie trestnoprávnej ochrany pamätníkov víťazstva nad fašizmom zákonom schváleným v Národnej rade SR v utorok 17. marca, informuje o tom predseda petičného výboru Za pamätník Alexander Riabov.