Útok na nás je iba začiatok, tvrdí Zelenskyj po slovách ruského veliteľa
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa domnieva, že poznámka ruského veliteľa o prevzatí kontroly nad východom a juhom Ukrajiny a prístupe do regiónu Podnestersko v Moldavsku iba dokazuje, že Rusko plánuje napadnúť aj iné krajiny. Ako referuje spravodajský web BBC, útok na Ukrajinu bol podľa Zelenského iba začiatok.
Ruský vojenský veliteľ Rustam Minnekajev na výročnom stretnutí Zväzu závodov obranného priemyslu Sverdlovskej oblasti v piatok povedal, že širšia kontrola nad Ukrajinou by otvorila cestu k Moldavsku.
„Toto len potvrdzuje to, čo som už mnohokrát povedal. Ruská invázia na Ukrajinu bola zamýšľaná len ako začiatok, potom chcú dobyť ďalšie krajiny. Samozrejme, budeme sa brániť tak dlho, ako to bude potrebné, aby sme prelomili túto ambíciu Ruskej federácie. Ale musia s nami bojovať všetky národy, ktoré rovnako ako my veria vo víťazstvo života nad smrťou,“ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom príhovore.
Podľa Zelenského sa ľahko môže stať, že niekto, kto momentálne chce zostať neutrálny, aby nič nestratil, bude ďalší v poradí, a napokon môže stratiť všetko.
Moldavsko si v nadväznosti na vyjadrenia Minnekajeva už predvolalo ruského veľvyslanca. Podľa moldavskej vlády sú „nielen neprijateľné, ale aj neopodstatnené“ a vedú k zvýšenému napätiu a nedôvere v spoločnosti.
Zdroj: (SITA, hb)
Odporúčané články
Tento týždeň sa v súvislosti so spustením výroby teplej obaľovanej asfaltovej zmesi začína v Košiciach s opravami výtlkov, prepadnutých častí a iných závad na cestách a chodníkoch vo vlastníctve mesta. Od pondelka sa budú zarezávať a vybúravať poškodené časti vozovky a výtlky, v stredu sa začne aj so samotným asfaltovaním.
Košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober pri príležitosti 4. výročia vojny na Ukrajine vyjadril hlboký súcit s trpiacimi, ktorých životy poznačila smrť, exodus a zničené domovy.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.