Po novom by malo byť na Slovensku dostupných až 98 percent liekov
Na Slovensku by malo byť podľa nových pravidiel dostupných až 98 percent liekov a pacienti by sa mali ľahšie dostať aj k drahším inovatívnym liekom. Na konferencii ITAPA Health&Care 2022 to uviedol štátny tajomník rezortu zdravotníctva Róbert Babeľa.
Nové podmienky určuje novela zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorá uvoľňuje prahové hodnoty pri drahých liekoch a nastavuje jasné a transparentné pravidlá, aby nové lieky mohli do systému vstúpiť jednoduchšie a rýchlejšie. Ako upozornil Babeľa, rezort bude monitorovať klinický prínos lieku pre pacienta.
Súčasný stav je podľa odborníkov netransparentný, nesystémový a v mnohých prípadoch nespravodlivý, keďže drahšie inovatívne lieky sa uhrádzajú najmä systémom výnimiek. „Systém je tak pokrivený a netransparentný, že pre mnohé farmaceutické firmy sa mohol javiť vstup do výnimkového režimu ako bonus,” povedal Babeľa. Upresnil, že dnes sa cez výnimky financuje približne 55 mil. eur, z toho 60 až 70 percent pripadá na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Rezort zdravotníctva plánuje s VšZP a ďalšími aktérmi rokovať aj o zriadení pilotného inovatívneho fondu, ktorý umožní vstup inovatívnych liekov na trh bez toho, aby fungovali výnimky na financovanie drahších liekov.
Zdroj: (SITA, kh;avl)
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.