Vrátil sa z USA na podnet Fica. Prežíva sklamanie
O európske peniaze z dvoch tristomiliónových výziev na vedu a výskum žiadala spolu s Univerzitou P. J. Šafárika (UPJŠ) aj spoločnosť Multiplex DX. Konateľ tejto firmy Pavol Čekan spolu s vedeckým pracovníkom UPJŠ Jánom Rosochom vysvetľujú, prečo Košice prišli o jedinečnú príležitosť, ktorá by znamenala obrovský pokrok v diagnostike a liečbe rakoviny.
Plánom UPJŠ a Multiplex DX bolo vybudovať v priestoroch Mediparku na Lekárskej fakulte UPJŠ špičkové vedecké centrum na detekciu a liečbu aj onkologických ochorení. Jedinečnou personalizovanou diagnostickou metódou, ktorú Pavol Čekan vyvíja v USA, sa presne popíše onkologické ochorenie, čím sa dokáže lepšie a lacnejšie nasadiť liečba. Pacient sa tak napríklad môže vyhnúť aj chemoterapii. Pritom Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším medziročným nárastom onkologických ochorení. „Sú čísla, ktoré hovoria o tom, že o niekoľko rokov každý druhý muž a každá tretia žena na Slovensku bude mať rakovinu,“ vraví Rosocha.
Návrat mozgov
Prešovčan Pavol Čekan, ktorý chcel výskum rakoviny v Košiciach rozbehnúť spolu s ďalšími skúsenými vedcami, sa na Slovensko vrátil po 20 rokoch. „Nebavilo ma budovať USA alebo Island. Chcel som budovať Slovensko,“ vysvetľuje Čekan.
Vyhlásenia predsedu vlády Róberta Fica o dôležitosti pritiahnuť špičkových vedcov zo zahraničia považoval za výzvu. Keď do toho prišli stámiliónové eurofondové výzvy, povedal si – toto je obrovská príležitosť. „Možno vábenie zahraničných expertov nie je až také vážne, ako to vyznievalo,“ myslí si dnes.

Zvyk hrať fér
Aby svoje projekty vo výzvach podporili, prihlásili sa do prestížnej súťaže Startup Awards 2016, kde zvíťazili v kategórii veda aj celkovo. „To bola súťaž, kde bola zahraničná porota. Keby bola slovenská, podľa mňa by sme nevyhrali,“ kriticky hodnotí slovenské pomery Čekan.
Rozladili ho hodnotitelia na ministerstve školstva, ktorí ocenenému projektu dali nula bodov. Volá preto po férovej súťaži, akú pozná napríklad v USA. Okrem toho, že hodnotitelia sú veľmi dobre zaplatení špičkoví experti, vo vyhodnotení uvedú dôvody, prečo udelili jednotlivým projektom toľko bodov. Potom vedec vie, že ho predbehli lepší a tiež, v čom sa má zlepšovať. Na Slovensku jedine tuší, že je to možno otvorenie priestoru pre marže.
[ad][/ad]Práve tu naráža na najväčší problém, ktorým sú slovenskí hodnotitelia. V prvom kole, v ktorom získali dobré skóre, im totiž projekt Mediparku hodnotili zahraniční odborníci. V druhom kole, ktoré bolo rozhodujúce, ich projekt posudzovali Slováci – a dostali nulu! „Keď si niekto zoberie, že my sme na projekte robili pol roka a hodnotiteľ to posúdi za jedno dopoludnie, tak inkompetentný je on, nie my,“ konštatuje Rosocha.
Zákaz hovoriť
„Ako môže náš projekt z oblasti medicíny a personalizovanej diagnostiky hodnotiť človek s titulom Ing. zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a človek s titulom Judr., Ing. pôsobiaci v oblasti poisťovníctva a bankovníctva?” – pýta sa Čekan. Práve preto by podľa neho mali byť hodnotitelia aj zo zahraničia.
Ako príklad dáva výsledky firiem, ktoré považuje za výkladnú skriňu inovácií. Menuje Aeromobil, GA Drilling, Geneton, ale aj ich Multiplex DX, ktorými sme sa chválili počas nášho predsedníctva v Európskej Únii, no teraz ani jedna z nich nedostala podporu.
Oslovili sme preto aj niekoľkých hodnotiteľov Čekanových projektov. „V podpísanej dohode o vykonaní práce s Výskumnou agentúrou, ako aj v čestnom vyhlásení, ktoré som podpísal, som zaviazaný zachovať mlčanlivosť,“ uviedol Ivan Varga, zástupca prednostu Ústavu histológie a embryológie Lekárskej fakulty Univerzita Komenského v Bratislave.
Predbehnú nás
Okrem hodnotiteľov vidí P. Čekan problém v tom, že sa neustále predlžujú termíny na predkladanie žiadostí aj vyhodnotenia. Kým v zahraničí sa žiadosti o peniaze na vedu predkladajú štvrťročne a ich vyhodnotenie trvá mesiac a pol, u nás je to podstatne viac. Od nápadu k zapnutiu stroja to takýmto spôsobom aj v prípade pridelenia dotácie trvá tri roky, vo vyspelom svete približne rok.
Firmy ľudí prepojených na parkovaciu spoločnosť EEI peniaze dostali
Peniaze z prvej tristomiliónovej výzvy na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier získali aj firmy PWC Avis a Betamont.
Plánom PWC Avis je vybudovať výskumno-vývojové centrum údržby leteckej techniky a príprava personálu jej údržby. Spolumajiteľom spoločnosti je bývalý mediálny zástupca parkovacej spoločnosti EEI Karol Wolf. Na vybudovanie centra do decembra 2021 jeho firme schválili dotáciu približne 2,3 milióna eur.
„V spoločnosti PWC Avis som pasívnym finančným investorom – myslím, že od roku 2009, alebo 2010 – teda už niekoľko rokov a nevenujem sa operatívnemu riadeniu tejto firmy,“ uviedol Wolf.

Milióny na navigáciu dronov
V oblasti dopravy sa plánuje venovať vývoju aj spoločnosť Betamont, ktorej priklepli eurodotáciu vo výške približne 4,4 milióna eur. V rámci projektu Univerzálneho virtuálneho inteligentného priestoru pre dopravné systémy sa chcú zaoberať napríklad aj problematikou navigácie dronov. Členom dozornej rady Betamontu je Boris Kostík, okrem iného člen predstavenstva KOSIT-u aj spoločnosti Wood & Company, ktorá stojí cez Slovenský rastový a kapitálový fond (SRKF) za parkovacou firmou EEI.
Tiež sú nespokojní
„Wood & Company nekontroluje spoločnosť Betamont a ani v nej nevlastní žiadny podiel. Je to iba pasívna portfóliová investícia SRKF vzhľadom na zaujímavý podnikateľský profil a inovačný potenciál firmy v oblasti železničných a cestných systémov, predovšetkým v ich rozšírení v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a Ruska,” vysvetlil Kostík. Zároveň podotkol, že Wood je investorom vo firmách Saneca Pharmaceuticals (bývalá Slovakofarma) aj Chirana T. Injecta, ktoré sa do výzvy zapojili, no neuspeli.
„Na našej strane je jednoznačne sklamanie z výsledkov tejto výzvy,” skonštatoval. V obidvoch úspešných projektoch je partnerom Technická univerzita v Košiciach a v oboch je jeden z dvoch hodnotiteľov rovnaký.